
Počty živých transportov zvierat
na jednotlivých hraničných priechodoch
BRATISLAVA – Slovensko je podľa údajov Slobody zvierat tranzitnou krajinou na prepravu zvierat z Poľska, Litvy a Lotyšska. Cez naše územie v roku 2000 prešlo približne 18-tisíc transportov so zvieratami. Väčšinou sa prevážali kone na bitúnky v Taliansku, kde sa z nich vyrába saláma. Okrem toho bolo priamo zo Slovenska vyvezených viac ako tri milióny zvierat.
V posledných rokoch sa počty prepravovaných zvierat mierne znižujú. „Preprava sa vzhľadom na svoju náročnosť a prísne podmienky postupne obmedzuje a nahrádza vývozom mäsa a ostatných živočíšnych produktov,“ povedal Ján Uhrín, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Dolnom Kubíne.
Pri preprave zvierat platí celý rad predpisov, zvlášť vysoké nároky sa kladú na vodičov kamiónov, ktorí by mali byť schopní jazdiť ohľaduplne a mali by mať k zvieratám pozitívny vzťah. „Pri haváriách a úrazoch zvierat zlyhá väčšinou vodič.“
„Spomínam si na dve veľké havárie v posledných rokoch. Išlo o talianske kamióny prevážajúce živé jahňatá a ovce z Poľska. Pri týchto nehodách sa zranili a zahynuli stovky zvierat,“ povedal Uhrín.
Pre takéto prípady sú vypracované krízové plány. Ich cieľom je zabezpečiť karanténu zvierat, ktoré prežili, ošetrenie poranených a vyčlenenie tých, ktoré musia byť usmrtené, aby sa zbytočne netrápili.
Podmienky vnútroštátnej prepravy zvierat sú podobné, ale nie až také prísne ako pri medzištátnej doprave. Nižšie sú hlavne nároky na technické vybavenie dopravných prostriedkov. (rp)