
Foto archív
Roku 1974 mi priateľ daroval k narodeninám sošku malého ryšavého porcelánového koníka, ktorému sa z nozdier sypali zrnká soli. Gýčovitá soľnička americkej proveniencie (na podstavci s nápisom Secretariat) ma nepotešila ani nezaujala. A preto čoskoro skončila v odpadovom koši. Vtedy som netušil, že na smetisko vyhadzujem nielen artefakt jedného z najslávnejších plnokrvníkov 20. storočia, ale aj sošku koňa, ktorý bol v roku 1973 zvolený za najlepšieho športovca USA!
Kôň pripomínajúci kozmickú raketu
Ryšiak Secretariat sa narodil 30. marca 1970 na farme Meadow v americkom štáte Virgínia. Jeho otcom bol známy plemenník s dobrou dostihovou kariérou Bold Ruler, mamou kobyla Somethingroyal, ktorej v rodokmeni nechýbali významné americké plnokrvníky. Pekného ročného žrebčeka s tromi bielymi nohami len za priemernú cenu dvadsaťtisíc dolárov kúpila pani Penny Tweedyová a zverila ho na tréning skúsenému Lucienovi Laurenovi.
„Na Secretariatovi ma od samého začiatku upútal jeho zadok. Bol taký mohutný, že som si myslel, že v ňom má ukrytý tryskový motor. Ten kôň mi pripomínal kozmickú raketu a on ňou naozaj bol,“ spomínal neskôr na prvý kontakt so žrebcom Lucien Lauren.
Secretariatova dostihová ouvertúra sa nevydarila, lebo do cieľa finišoval až na štvrtom mieste. Tréner si však všimol, že žrebec nemá chuť cválať v húfe koní, a preto pri jeho nasledujúcich štartoch nariadil jazdcom, aby s ním útočili zozadu. Do konca roku 1972 potom presvedčivo v neprerušenej sérii vyhral ďalších šesť dostihov (vrátane Champagne Stakes, na ktorých ho však z prvého miesta presunuli na druhé pre tiesnenie súpera), takže po sezóne ho turfové celebrity zvolili nielen za najlepšieho dvojročiaka, ale udelili mu aj titul najlepšieho amerického koňa roku!
„Ryšavé šialenstvo“
Po týchto oceneniach zavládlo v USA „ryšavé šialenstvo“ a celá únia sa do žrebca doslova zamilovala. Deti i dospelí nosili tričká s koňovým portrétom, červené čapice a šály, renomované noviny a časopisy, ale aj televízne i rozhlasové stanice denne prinášali informácie o jeho forme a zdravotnom stave. Celá propagácia sledovala jediný cieľ – Američania si želali, aby Secretariat dobyl „trojkorunu“, teda aby zvíťazil na troch klasických dostihoch Kentucky Derby (2000 m), Preakness Stakes (1900 m) a Belmont Stakes (2400 m), ktoré sa bežia s malými časovými odstupmi počas šiestich týždňov, čo vo vrcholnej forme vydrží len veľmi málo koní. V rokoch 1919 – 1973 sa to podarilo len ôsmim žrebcom, naposledy však už v roku 1948 slávnemu Citationovi, ktorý sa do histórie turfu zapísal nielen zásluhou zisku „trojkoruny“ a že za jednu sezónu vyhral devätnásť z dvadsiatich dostihov, ale bol aj prvým koňom, ktorý počas kariéry zarobil viac ako milión dolárov (1 085 760).
„Ryšavý zázrak“ Secretariat želanie Američanov splnil, na dôvažok fantastickým spôsobom. Kentucky Derby a Preakness Stakes vyhral v časových rekordoch týchto dostihov a Belmont Stakes precválal v novom svetovom rekorde 2:24,35 min., keď svojich súperov doslova zdemoloval. V cieli ho od druhého koňa delilo priepastných 31 dĺžok, takže ten je na fotografiách zachytený len ako malá bodka.
Na väčšine Secretariatových triumfov mal okrem trénera Luciena Laurena veľkú zásluhu aj skvelý džokej Ron Trucotte. Jeho rodičia sa do Quebecu prisťahovali začiatkom tridsiatych rokov 20. storočia z Francúzska a splodili tam tucet detí. Tie vychovávali v prísnych katolíckych tradíciách, čo si len 150 centimetrov vysoký a 48 kilogramov vážiaci Ron zobral k srdcu. Pred každými dostihmi dlho v samote rozjímal a modlil sa k Bohu.
Osemapolmetrový skok
„Keď Secretariat 9. júna 1973 v Belmont Parku precválal víťazne cieľom, všemožne som sa ho snažil pribrzdiť. Žrebec však tryskom bežal ďalších dvesto metrov a podľa tvrdenia rozhodcov, aj túto predĺženú vzdialenosť prebehol v rekordnom čase. Bol to fantastický kôň, ktorý jediným cvalovým skokom prekonal vzdialenosť osem a pol metra a vo finiši si zo súperov robil dobrý deň!“ spomínal neskôr na „Big Reda“ džokej Trucotte.
Po skončení sezóny 1973 Secretariata vyhlásili za najlepšieho trojročiaka na tráve i na piesku a po druhý raz aj za amerického koňa roka. Okrem toho sa dožil ďalšej – pre kone výnimočnej pocty: vyhlásili ho za najlepšieho amerického športovca roka! Až za ním sa umiestnili slávne bejzbalové, hokejové, golfové, boxerské, atletické či iné hviezdy. Aj preto mu slávny sochár John Skeaping nechal v Anglicku odliať bronzovú sochu v nadživotnej veľkosti, ktorá je umiestnená pri paddocku newyorského hipodrómu Belmont Park a chodia sa na ňu pozerať turfmani z celého sveta.
Fenomenálny ryšiak Secretariat počas kariéry absolvoval na tráve či na piesku 21 dostihov, z ktorých 18 vyhral a na troch sa umiestnil. Svojej majiteľke Penny Tweedyovej zarobil 1 316 806 USD. Tá sa však s touto sumou neuspokojila a žrebca v roku 1974 za vtedy neuveriteľnú cenu vyše šesť miliónov dolárov predala syndikátu chovateľov, ktorí ho umiestnili na farmu Claiborne v Kentucky. Najnádhernejší anglický plnokrvník, aký kedy prišiel v USA na svet, však v chove sklamal, pretože len 9 percent jeho potomkov dokázalo vyhrať veľké dostihy, akými sú tzv. „stakes“. V porovnaní s inými slávnymi plemenníkmi, akými boli Nearco, Bold Ruler, Northern Dancer a iné, je to málo, odborníci však tvrdia, že by ani nebolo dobré, keby mal tento výnimočný kôň rovnocenného alebo ešte lepšieho potomka. Secretariat bol totiž len jeden a jediný aj navždy zostane!