Argo, Praha 2002
Deviaty zväzok autorovho súborného diela obsahuje posledný a najrozsiahlejší Hesseho román, ktorý sa stal epilógom a vyvrcholením celej jeho tvorby. Vyšiel v období druhej svetovej vojny a zaoberá sa stálou témou: problémom duchovného života v modernej dobe.
Chérie Carterová-Scottová: Je-li láska hra, pak má tato pravidla
Columbus, Praha 2001, preložila Věroslava Ončáková
Chcete poznať pravidlá odvekej hry zvanej láska? Úspešná autorka v tomto bestselleri ponúka desať jednoduchých pravidiel, pomocou ktorých možno lásku nielen získať, ale tiež si ju udržať. Ako skúsená poradkyňa nás prevedie notoricky známymi i nečakanými úskaliami milostných vzťahov a pripraví čitateľa na všetky nepredvídané vzostupy a pády. Keď si osvojíte prvých deväť pravidiel, nasleduje posledné: To všetko zabudnete vo chvíli, keď sa zamilujete.
Thomas Bernhard: Ztroskotanec
Prostor, Praha 2002
V prvom epickom pláne Bernhardovho románu sa toho veľa nedeje: hlavný hrdina, anonymný rozprávač, príde do hostinca, hovorí s krčmárkou, vzápätí z neho odíde a na gramafóne v blízkom zámočku svojho mŕtveho priateľa si pustí nahrávku Bachových Goldbergovských variácií v podaní Glenna Goulda. Inak je Bernhardov román z roku 1983 životným príbehom stroskotania dvoch sľubných vituózov a oslnivej kariéry tretieho. Klavirista Gould - tento úspešný z trojice hlavných hrdinov, je postavou, ktorú si Bernhard vypožičal zo skutočnosti. Medzi úvahami o hudbe, jej prevádzkovaní a nepochopení, a o filozofii, teda vlastne o aforizmoch pseudofilozofie, sa nevyhneme rozprávačovmu - pre autora obligátnemu - zožierajúcemu vzťahu k Rakúsku a Švajčiarsku, Viedni, rakúskym mestám aj vidieku. Vyššie zmienené činnosti Wertheimer doviedol k úplnej dokonalosti a logicky končí smrťou.
William Saroyan: Ach, holčičko
Eminent, Praha 2002
Kniha plná múdreho optimizmu jedného z najlepších amerických spisovateľov. Opäť nás očaria mierne nostalgické zážitky z arménskeho prostredia v tejto Saroyanovej prvýkrát preloženej knižke.
Franz Kafka: Dopisy Mileně
Nakladatelství F. Kafky, Praha 2002
Listy, ktoré písal Franz Kafka Milene Jesenskej. Kafka ju poznal v roku 1920 a dovolil jej preložiť svoje poviedky do češtiny, čo bolo počiatkom ich milostného vzťahu, ktorému vďačíme za toto literárne dielo. Je to dvanásty zväzok Kafkovho súborného diela.
Amartya Sen: Etika a ekonomieVyšehrad, Praha 2002
Profesor Amartya Sen, nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku a rektor Trinity College v Cambridge, skúma súvislosti medzi morálnymi a ekonomickými súvislosťami chudoby a rozvoja. Jedna z najvyššie hodnotených kníh na danú tému.
Alexandr Solženicyn: Jeden den Ivana Denisoviče a jiné povídky
Academia, Praha 2002, preložil Sergej Machonin
Spolu s najslávnejšou a zrejme aj najlepšou novelou Jeden deň Ivana Denisoviča obsahuje zbierka aj autobiografické novely a kompletné poviedky doteraz vydané iba samizdatovo.
Robert Crais: Tajemná řekaMetafora, Praha 2002, preložil Zdík Dušek
Slávna televízna hviezda Jodi Taylorová si najme losangeleského súkromného detektíva, aby preskúmal jej minulosť a vypátral, kto sú jej rodičia, ktorí ju dali adoptovať. Časom však detektív zistí, že všetko je zložitejšie a o rodičov Jodi Taylorovej sa zaujímajú aj iní ľudia.
Ota Pavel: Plná bedna šampaňskéhoHAK, Praha 2002
Prvá poviedková kniha Otu Pavla. Sú to poviedky o športovcoch - inšpiratívne a silné príbehy. Knižka je druhým zväzkom súborného diela.
Jiří Volf: Odysea divokých koníAcademia, Praha 2002
Kniha o divokých koňoch sleduje ich vývoj v histórii ľudstva. Zaznamenáva osudy európskych divokých koní, hlavne posledného z nich - tarpana.