Okolo hotela a závory postávalo zopár policajtov, ďalší hliadkovali pri prístupovej ceste. Ľudia si bezpečnostné opatrenia veľmi nevšímali, počasie akoby utlmovalo ich záujem i emócie. Ísť sa pozrieť na vysokopostavených návštevníkov Trenčína nemohli.
„Asi by som tam nevyšiel, aj keby som mohol,“ povedal invalidný dôchodca Miroslav z Trenčianskych Teplíc. O Dzurindovi a jeho zahraničných aktivitách si myslí svoje. „Mal menej sľubovať. Pamätám si ho, ešte keď tu bol pred voľbami na námestí. Má mnoho zahraničných aktivít, a zabudol na domácu politiku,“ hovorí.
Oľgu, ktorá do Trenčína prišla na nákupy z Púchova, summit premiérov tiež veľmi nevzrušoval. „Počula som to včera v správach, všimli sme si závory pri Tatre, aj som si prečítala, aké majú dobré menu.“ Išla by sa na premiérov pozrieť? „Ani nie. Myslím, že to majú ťažké. Ani jedného neodsudzujem, ale ani nevelebím. Mne osobne nepomôžu,“ hovorí.
Povesť Trenčína ako bašty opozície zachraňoval asi päťdesiatročný muž, zjavne s manželkou na nákupoch: „Ale sa boja, svine, že ich niekto odkrágľuje,“ prehodil nenávistne, keď nad námestím zakrúžil vrtuľník.
Nespokojní boli turisti, ktorí rátali s prehliadkou hradu. Strážca pri malej bašte, v ktorej inokedy predávajú vstupenky, ich posielal do mestského múzea, kde bola prehliadka zadarmo. „Vrátil som dnes už asi 200 ľudí, boli tu aj dva autobusy z Maďarska, Česi, Poliaci.“
V programe premiérov nebola prehliadka neďalekých Trenčianskych Teplíc, hoci podľa Cestovného lexikónu Slovenska je kúpeľné mestečko hodné návštevy. Aj preto, že „v meste má sídlo významný slovenský politik Dr. Vladimír Mečiar“. O tejto turistickej atrakcii nepadla podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana na summite v jeho kraji ani zmienka.
(mar)