
Počas prehliadky Trenčianskeho hradu slovenský premiér pri historickom dele humorne poznamenal, že ide o slovenský príspevok do NATO. Na snímke zľava: slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, Jean-Claude Juncker (Luxembursko),vicepremiér poľskej vlády Marek Pol, Miloš Zeman (ČR), Wim Kok (Holandsko) a Guy Verhofstadt (Belgicko).
FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
TRENČÍN - Trenčiansky hrad bol pred 600 rokmi na hlavy štátov zvyknutý. V roku 1335 tu rokoval poľský, český a uhorský kráľ, v roku 1364 nemecký cisár, český a uhorský kráľ a vyslanci poľského kráľa. Riešili územné spory a rokovali o mieri. Uplynulý víkend hrad znova patril hlavám štátov - predsedov vlád V4 a Beneluxu.
Krajiny Beneluxu sú prepojené množstvom spoločných inštutúcií v hospodárskej oblasti. V4 sa takouto cestou užšej spolupráce zatiaľ uberať nebude. „Máme už jednu spoločnú inštitúciu Visegrádsky fond, z ktorého financujeme projekty v oblasti kultúry a vzdelania. Nevidím ďalšiu oblasť, v ktorej by sme mali mať spoločnú inštitúciu, ale o tejto otázke môžeme hovoriť na nadchádzajúcom summite V4, ktorý bude v Maďarsku,“ povedal Dzurinda.
Napriek veľmi všeobecným záverom mal podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana summit svoj význam. „Zorganizovanie takého stretnutia posilňuje náš imidž. Posilňuje tiež naše postavenie v medzinárodných vzťahoch tým, že ho dokážeme zorganizovať v takom štýle, že aj pre ich je to zaujímavé a prínosné. Zvyšuje to našu váhu,“ zhodnotil pre SME diplomatický prínos. Premiéri podľa neho odchádzali spokojní. „Bol plán, aby to neboli čítané prejavy, ale živá diskusia a taká aj bola. Toto prostredie bolo výborne vymyslené, dýchala na nich história.“
V podobnej zostave sa premiéri už nestretnú - holandský premiér Wim Kok odstupuje, júnové voľby v Česku skončia pôsobenie Miloša Zemana. Na nasledujúcom summite V4 a Beneluxu, ktoré by malo byť na jeseň v Holandsku, sa môžu stretnúť len L. Miller, G. Verhofstadt a J.-C. Juncker. O účasti M. Dzurindu rozhodnú septembrové voľby. (mar)