. Uspokojovať má nielen samotného človeka, ale tiež jeho prostredie, rodinu, priateľov, spolupracovníkov. Predstavu a realizáciu kariéry značne ovplyvňuje vek.
Kariéra 25 ročných
Človek tohoto veku by mal mať nejakú základnú kvalifikáciu (odbornú školu, maturitu, prípadne VŠ). Veľmi zlým predpokladom pre budovanie kariéry je bezkvalifikačné východisko. Dvadsaťpäť rokov však zároveň predstavuje žiadnu prax. To však môže byť výhodou, lebo mladý človek nie je skazený zlými návykmi, nebráni sa prispôsobovaniu. Pestuje si osobné hobby, tak sa odreagúva a rozdáva inšpiráciu, nie je nudným spoločníkom.
Životný cieľ si 25-ročný človek vytvára na 2 až 5 rokov. Mal by si však ujasniť cieľ v materiálnej, pracovnej a rodinnej oblasti. Jedna z nich by mala byť základňa. Nie je hanbou tvrdiť, že materiálne ciele sú prvoradé. Závisí od každého, čo považuje za dôležité. V 25-tych rokoch si treba postaviť základný tábor pre horolezca životom. Nie sú ním iba peniaze. Dôležité je získať si pracovnú reputáciu, aj pokojné rodinné zázemie. Pre 25-ročného človeka by mala byť typickou schopnosť riskovať. Veď ten, kto sa v pelotóne vezie vzadu, málokedy čosi dosiahne. Ale aj riskovanie má svoje pravidlá, či hodnotový profil správania s k iným ľuďom. Platí však, všetko s mierou, lebo prehnaná sentimentalita, úcta, pokora, môžu byť zneužité. Taktiež nie je dobrá metóda cez mŕtvoly. Podobne neúspešnou je metóda - len nech netrčím. Dôsledkom môže byť zapadnutie do šedého priemeru, a ľudia v okolí vás budú potrebovať len na činnosti - dones kávu, urob to za mňa. Ak sa človek naučí byť v tomto veku zneužívaný, jeho osobná kariéra je daná - moderný sluha.
Je dobré, keď sa 25 ročným zdarí každá tretia aktivita. To sú dobré predpoklady, len treba začať triediť aktivity podľa užitočnosti. V žiadnom prípade nezačínajte so sebaľútosťou, alebo pocitom menejcennosti pri neúspechu, ale skôr začnite usmerňovať aktivity do menšej tlačenice.
Kariéra 40 ročných
Človek v tomto veku nevyhnutne musí mať kvalifikáciu, ktorá je dopĺňaná skúsenosťami a odvahou k zmene. Veď do dôchodku je ešte 15 až 20 rokov a momentálne pracovné zaradenie nemusí byť konečné. Vhodné je preto mať dve kvalifikácie, alebo predstavu, ako druhú kvalifikáciu získať prostredníctvom vlastných skúseností. Optimum je vytvárať si životný cieľ na 5 až 10 rokov. Nedávajte si ciele až do dôchodkového veku, pokiaľ ste si zachovali schopnosť zmeniť sa, a viete využiť všetko, čo ste dosiať prežili. Premyslite si dve až tri varianty ako dosiahnuť životný cieľ, lebo len jeden spôsob ktorý si zvolíte, môže stroskotať. Predstavovať si, že stále budem účtovníkom, pedagógom, majstrom, či riaditeľom je nedobré. Prechod z miesta na miesto nie je hanbou. Človeku približne po 10 rokoch v jednej profesii sa zatvárajú vlastné schopnosti napredovať - začne sa v práci predčasne cítiť unavený, nudí ho chodiť do práce. Vek a skúsenosti totiž umožňujú, aby vás aj šéfovia, aj prostredie brali pri rozhodovaní na vedomie. Dávajte to na známosť všetkým a upozorňujte na svoje schopnosti. Pozor však na prázdne táranie. Nahlas sa trpí mýlenie iba mladšej generácie.
Skúste si zhodnotiť svoje aktivity. Vo vašom veku by aspoň každá druhá mala viesť k úspechu. Ak tomu tak nie, zmeňte smer aktivity. Zdá sa, že ste vyčerpali vnútorné pracovné zdroje. Odpovedzte si na otázku: Vedel by som robiť niečo iné? Čo by to malo byť? A rozhodnite sa.
Kariéra 50 ročných
Ste vo veku, kedy sa predpokladá nadobudnutie viacerých kvalifikácií. Vaše prostredie predpokladá, že máte profesijnú zručnosť. A práve zručnosť vám pomáha nahradiť „dravosť mladosti“. Tak ste dôstojným partnerom mladým. Vo vašom veku však číha aj nebezpečenstvo. Stereotyp v myslení a k práci. Životný cieľ si rozdeľte na dve časti. Práca až do dôchodku, a predstavu čo potom? Rozmýšľajte nad materiálnym zabezpečením svojho života. Svoj pracovný aj súkromný život si riaďte tak, aby ste neriskovali zdravie ani posmech okolia. Kontrolujte vlastný egoizmus - je prirodzený, ale nech vás nezosmiešni. Venujte sa doterajšej činnosti v práci, aj mimo nej. Skúste si urobiť záložný variant, lebo aj keď vy nezlyháte, môžu sa meniť okolnosti vo vašom živote. Stále prichádzajú mladí, tentokrát už je medzi vami väčší rozdiel - nemusíte sa im prispôsobovať, buďte serióznou osobnosťou. Zdravie je vaša obrovská devíza, neriskujte ho, ak príde choroba, prispôsobte životný rytmus tejto okolnosti - okolie to bude akceptovať. Nehrajte za každých okolnosti zdravého Supermana.
Vekom sa znižuje pracovná sila - šetrite si ju, no netvrďte, že ste výkonnejší ako mladá generácia. Konfrontácia by mohla viesť k vášmu neúspechu. Stres nechajte pre slabších. Ak viete čo chcete , stres sa vám zďaleka vyhne.
V tomto veku by sa vaša životná skúsenosť mala prejaviť tak, že získate návyk ovládať vlastnú psychiku. Nemusíte cvičiť jogu, no vlastné reakcie áno. Veďte dialóg aj so sebou. Nesnažte sa podstatne zmeniť svoje správanie - uvedomte si - 25 roční sú rýchlejší a radi riskujú.
Blíži sa dôchodkový vek. Nejde však o vyradenie. Treba si len pripraviť na zmenu životného štýlu. Vhod vám prídu koníčky a čas už nebude vašim pánom, budete ho ovládať vy. Sebahodnotenie aj sebaľútosť vedie k stresu a neúspechu. Veď aj vaši starí rodičia nemali na sebaľútosť čas. Rozdiel medzi generáciami bol, aj vždy bude.
Prijmite úctu okolia. Uchádzajte sa o ňu.