BRATISLAVA – Medzinárodný menový fond opäť priostril svoju rétoriku voči Slovensku. Stále dôraznejšie upozorňuje na riziká vysokých schodkov verejných financií a zahraničného obchodu. Hoci vicepremiér Ivan Mikloš fond ubezpečil, že rozpočtový deficit nebude vyšší ako 4,5 percenta hrubého domáceho produktu, podľa MMF sa môže vyšplhať až na 5,3 percenta.
Podľa Mikloša je už zrejmé, že naplánovaný schodok 3,5 HDP sa nepodarí dodržať. Vláda totiž uznala, že do rozpočtových príjmov nepatria príjmy Slovenskej konsolidačnej a z predaja telekomunikačných licencií. Skutočný schodok rozpočtu potom predstavuje 4,5-percentný podiel. Ten by sa mal podľa Mikloša dodržať hlavne vďaka vyšším daňovým príjmom. Za súčasné riziká považuje sociálne výdavky vyššie asi o 4 miliardy a nižšie nedaňové príjmy približne o 12 až 13 miliárd korún. Vedúci misie fondu Juan José Fernández-Ansola však povedal, že deficit by mohol narásť až na 55,5 miliardy korún, čo by predstavovalo 5,3 percenta z HDP.
Fond zároveň vyzval vládu, aby dávala pozor aj na budúcoročné verejné financie, lebo tie by mohli skončiť v mínuse 66 miliárd korún, teda s podielom 5,7 percenta na HDP. V prístupovom procese do Európskej únie sa pritom Slovensko zaviazalo neprekročiť úroveň troch percent. „Vláda sa musí vrátiť na cestu fiškálnej konsolidácie,“ zdôraznil Ansola.
Krok späť
Misia všetkým štátnym orgánom pripomenula, že práve uvoľnená fiškálna politika sa významne podpisuje pod deficit na bežnom účte, ktorý nie je trvalo udržateľný. „Ak by nedošlo k realizácii dôrazného programu úprav, medzi ekonomické náklady by sa zaradili znehodnotená mena a vyššia inflácia, vyššie úrokové miery, menšia dôvera investorov, a možný krok späť v ambíciách Slovenska vstúpiť do Európskej únie,“ uviedla misia. Schodok, ktorý sa môže vyšplhať až na deväť percent HDP, ohrozuje udržateľnosť ekonomického rastu.
Fond schvaľuje zvýšenie sadzieb NBS a považuje to za vhodný signál v reakcii na zvyšujúci sa schodok na bežnom účte a nedostatočné úpravy vo fiškálnej oblasti. „Niet však pochýb o tom, že menová politika nie je najlepším nástrojom na riešenie veľkého schodku na bežnom účte (…) Uvedené skutočnosti zdôrazňujú naliehavú potrebu prijať ďalšie fiškálne opatrenia, ktoré by obmedzili tlak na platobnú bilanciu,“ varuje MMF.
Použitie príjmov z privatizácie SPP na splácanie štátneho dlhu a rozbehnutie reformy dôchodkového systému je podľa fondu správne. Lepšie by však hodnotil, keby sa peniaze použili na splatenie zahraničného dlhu. MMF vo svojej správe kritizuje liberálny prístup vlády k poskytovaniu štátnych záruk a nedostatočnú realizáciu reforiem. Odporúča ďalšie posilnenie bankového sektora a jasnejšie určovanie strednodobých fiškálnych cieľov. Pozitívne hodnotí rast ekonomiky, pripomína však, že k jeho vysokému tempu prispela aj uvoľnená politika vo verejných financiách.
„Nová vláda a parlament budú musieť konať rýchlo a rozhodne, aby pokračovali v reformách. Mali by si uvedomiť, že omeškanie, hlavne v oblastiach, kde bol pokrok za posledných niekoľko rokov obmedzený, by poškodilo ambíciám na skorý vstup krajiny do EÚ,“ dodáva správa misie.
JANA BRONDOŠOVÁ