
Reid

Atta
Po vojne v Afganistane museli teroristi ujsť pred americkou armádou. Mnohým, medzi nimi zrejme aj Usámovi bin Ládinovi, sa to podarilo. Ako sa dostanú až do strednej Európy? „Ich finančné zdroje sú veľké a všade majú svojich komplicov,“ hovorí americký analytik Michael Donovan.
Teroristi zvyknú putovať spolu s prúdom ostatných utečencov, ale nikto ich nemôže odhaliť, pretože nepozná ich pravú tvár. Jedna trasa vedie cez Strednú Áziu, potom Rusko a na Ukrajinu. „V Rusku zarábajú prevádzači na utečencoch veľké peniaze,“ potvrdil Donovan.
Druhá trasa sa začína v Pakistane, pokračuje cez Irán a Turecko. „V každom prípade to nie je ľahká cesta.“
V Európe sú predovšetkým dva ciele: Nemecko a Spojené kráľovstvo. Tieto dve krajiny sú považované za európske centrá al-Káidy.
V Londýne žije moslimský duchovný Abú Katada, s povesťou akéhosi bin Ládinovho vyslanca v Európe. Katada plánuje a riadi nové útoky a dohliada nad výchovou nových fanatikov. V Londýne sa pripravovali dvaja známi teroristi – Zacarias Moussaioui – „dvadsiaty terorista“, ktorého FBI v auguste minulého roku zatkla a Richard Reid, ktorý pred Vianocami chcel výbušninou v topánke zničiť lietadlo. Pre množstvo islamských radikálov začali západní novinári hovoriť Londýnu Londonistan.
Denník The Times včera napísal, že sto Afgancov pred pár dňami chcelo získať v Británii azyl. Boli podobní ako tí na Slovensku – nemali žiadne doklady a mnohí poutekali z iných utečeneckých táborov.
Ľudia z britských tajných služieb neveria, že by boli teroristi takí ľahkovážni a nechali sa chytiť. „Ak sa títo ľudia dostali úspešne až do strednej Európy, prečo by riskovali prekročenie kanála,“ uvažuje v denníku The Times zdroj z britských tajných služieb. Myslí si, že pre teroristov je výhodnejšie ostať v Nemecku. Nemecko je tiež krajinou teroristov. Z Hamburgu pochádzali viacerí únoscovia lietadiel, napríklad Muhammad Atta, ktorý celú operáciu riadil. (miš)