
Utečenecký tábor v Brezovej pod Bradlom. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Strážiť utečencov v táboroch je podľa Ženevskej konvencie zakázané. Po 11. septembri sa v táboroch zvýšil počet pracovníkov ochranky, počet ľudí kontrolujú trikrát denne. „Zásadne ich pohyb nemôžeme obmedziť. Ako majú právo vstúpiť do azylovej procedúry, tak majú právo ju aj opustiť,“ hovorí riaditeľ migračného úradu Bernard Priecel.
Jediný záchytný tábor, ktorý má prístroj na snímanie odtlačkov prstov, je v Adamove-Gbeloch. Práve tam sa mali nachádzať všetci tridsiati údajní členovia al-Káidy: „Takí, akých ukazovali v televízii, že by mali dlhé brady, tu neboli,“ hovorí riaditeľ z Adamova Daniel Mráz.
Utečenci prichádzajú do táborov takmer vždy bez dokladov: „Povie cudzineckej polícii meno, ale nikto nezaručí, či je pravé. Dostane preukaz, my ho odfotíme a spravíme odtlačky.“ O sprísnení podmienok po septembri nevie: „Nikto nemá na čele napísané, že je z Talibanu. Je nepredstaviteľné, aby sme s nimi robili sociálnu prácu a pozerali na nich ako na teroristov.“
Migračný úrad informuje políciu, iba ak má podozrenie zo spáchania trestného činu. Informovať o každom utečencovi Ženevská konvencia nepripúšťa. Takisto by sa nemala pripustiť ich kriminalizácia.
Riaditeľ kancelárie SIS Vladimír Šimon povedal, že prípad údajných teroristov je chránený režimom utajovaných skutočností: „Otázkam nelegálnej migrácie služba venuje pozornosť a v súčasnosti to patrí medzi naše nosné úlohy.“
Polícia sa k prípadu zatiaľ stále bližšie nevyjadrila. Hovorca prezídia Jaroslav Sahul povedal, že Interpol nemá žiadnu evidenciu teroristov, iba nelegálnych migrantov: „Naďalej to však preverujú.“ (mož)