Bratislava 23.mája (TASR) - Otázkami súčasného stavu prístupového procesu SR do EÚ, dobrého spravovania vecí verejných, budúcnosťou rozšírenej EÚ a problematikou sociálno-ekonomických dopadov vstupu SR do únie sa dnes v Bratislave zaoberal Spoločný konzultačný výbor EÚ - SR. Rokovanie otvorila podpredsedníčka slovenskej vlády Mária Kadlečíková a zúčastnil sa na ňom aj vedúci delegácie EÚ v SR Eric van der Linden.
Podľa vyjadrenia spolupredsedu výboru za SR a predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Petra Mihóka v poradí už tretí dialóg sociálno-ekonomických partnerov na mimovládnej úrovni je ďalším rozmerom integračného procesu Slovenska. Spoločný výbor je konzultačným fórom, ktoré vzniklo na základe iniciatívy rôznych záujmových skupín ako predstaviteľov občianskej spoločnosti, napríklad SOPK, zamestnávateľov, Konfederácie odborových zväzov (KOZ) a ďalších.
Podľa vyjadrenia predstaviteľa Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru Henriho Malosseho je táto inštitúcia nezávislá a má konzultačnú úlohu. Prakticky žiadne orgány EÚ neprijmú rozhodnutie bez predchádzajúceho stanoviska výboru.
P. Mihók na stretnutí s novinármi po rokovaní zdôraznil, že na Slovensku sa strieda eurooptimizmus s europesimizmom, pričom by bol na mieste eurorealizmus. Za najväčší handicap v tomto smere označil slabú informovanosť slovenskej podnikateľskej verejnosti, ale aj obyvateľstva o tom, čo znamená členstvo v EÚ. Zároveň pripustil, že stále pretrváva absencia dopadovej štúdie z členstva SR v EÚ. Hoci na nej už začali pracovať vedecké ústavy Slovenskej akadémie vied, štúdia mala byť k dispozícii už v čase, keď Slovensko a EÚ začali otvárať jednotlivé prístupové kapitoly.
H. Malosse zdôraznil, že aj v jednotlivých krajinách EÚ je žiaduce zvýšiť informovanosť obyvateľstva o potrebe a výhodách rozšírenia EÚ.
* pe we gl