Brusel 23. mája (TASR) - Po teroristických útokoch proti USA z 11. septembra minulého roku sa moslimskí obyvatelia v Európskej únii stali terčom častejších slovných útokov a nepriateľského postoja zo strany ostatných. Vyplýva to zo správy Monitorovacieho strediska EÚ pre rasizmus a xenofóbiu (EUMC), ktorú dnes zverejnili v Bruseli.
Hoci fyzické útoky na moslimov sa vyskytovali zriedkavo, aj tak je nárast agresivity a nenávisti proti ľuďom tohto náboženského vyznania znepokojivý, uviedli dnes na tlačovej konferencii zástupcovia strediska so sídlom vo Viedni.
"Správa ukazuje, že moslimská komunita a ďalšie zraniteľné skupiny sa od 11. septembra stali terčom zvýšeného nepriateľstva. Zvýšené obavy verejnosti ešte viac prehĺbili už i tak silné predsudky a boli hnacím motorom agresie a ponižovania v celej Európe," uviedol na predseda strediska Bob Purkiss.
Dokument Islamofóbia v EÚ po 11. septembri 2001 je založený na 15 podrobných správach o situácii v jednotlivých členských krajinách.
Hlavným terčom nenávisti a nepriateľstva sa vo všetkých štátoch EÚ stali najmä zahalené ženy a muži s turbanmi - tieto časti odevu boli hlavným poznávacím znamením pre agresorov, uvádza sa v správe, ktorá zaznamenáva aj nárast počtu útokov na mešity.
Hoci na zníženie napätia prijali členské krajiny EÚ viacero opatrení a iniciatív proti intolerancii, EUMC je vážne znepokojený nedávnym nárastom rasovo motivovaného násilia v Európe. Okrem útokov na moslimov upozorňuje aj na vlnu antisemitizmu vo svetle krízy na Blízkom východe.
"Viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme dialóg medzi rôznymi kultúrami a iniciatívy na vyriešenie konfliktov. V Európe nemusíme čeliť len rastúcej islamofóbii, ale aj antisemitizmu," upozornila výkonná riaditeľka strediska Beate Winklerová.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel