BRATISLAVA – Stará mama si zlomila nohu a treba sa o ňu starať. Deti pracujú, vnúčatá sú príliš malé. Čo teraz? Domov dôchodcov? To nie je také jednoduché. Na miesto sa bežne čaká rok aj dva. Vlani žiadalo o domov dôchodcov 7558 ľudí.
Počet starých ľudí, ktorí by potrebovali špeciálnu starostlivosť, z roka na rok stúpa. Súkromné sanatóriá sa už síce objavili, ale nie sú prístupné pre každého. Ďalšou možnosťou sú penzióny pre dôchodcov. Tie sú lacnejšie, ale podmienkou prijatia je schopnosť postarať sa o seba.
Existuje však aj iná možnosť, ako sa o svojho starého príbuzného postarať - ošetrovateľská agentúra, ktorá sa o bezvládneho človeka postará v jeho byte. Zdravotné poisťovne však preplácajú len starostlivosť o čiastočne či úplne imobilných ľudí. „Tým sa zredukovala klientela na najhoršie prípady – starých ľudí v terminálnom štádiu, teda pomaly zomierajúcich,“ hovorí riaditeľka Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti Harris Slovakia Božena Bušová.
„O starých ľudí by sme sa mali zaujímať skôr, ako v období, keď sú už bezvládni a pomaly zomierajú. Potom ich umiestňujeme do drahých zariadení a pritom ošetrovanie v domácom prostredí by bolo lacnejšie aj lepšie pre samotného starého človeka, ktorý si ťažko zvyká na nové prostredie,“ hovorí vedúci oddelenia sociálnych vecí na bratislavskom magistráte Pavol Baxa. Podľa ich malého prieskumu starí ľudia, ktorých preložili po zhoršení zdravotného stavu z penziónu do domova, zomierali do troch mesiacov.
V zahraničí je bežné, že osamelo žijúci starý človek je cez vysielačku napojený na centrálu. V prípade nečakanej udalosti stlačí tlačidlo. Centrála sa snaží nadviazať kontakt, a ak sa nikto nehlási, okamžite vyšle na miesto hliadku, ktorá má od bytu aj kľúč.
VLADIMÍRA MAJTÁNOVÁ