
Oslabenie koruny voči euru
BRATISLAVA - Predaje korún a nákupy devíz pokračovali na devízovom trhu aj včera. Zastavili sa tesne pod hranicou 44 korún za euro. Pred tou má časť obchodníkov rešpekt, pretože Národná banka Slovenska pri posledných intervenciách nepustila kurz práve nad ňu. Bolo to v januári 2001 - koruna je momentálne najslabšia za rok a pol.
Ráno na trh už vôbec nepôsobili výroky predstaviteľa centrálnej banky z utorka, že koruna sa oslabuje príliš rýchlo. Namiesto toho dílerov nepotešila správa o odchode SDĽ z koaličnej rady a jej vyhrážkach o vystúpení z koalície.
Včera sa koruna oslabila oproti euru o 30 halierov na 43,93 koruny. „V priebehu piatich týždňov stratila dva a pol koruny, z toho za posledný týždeň korunu a pol. Zmazala tak už aj to, čo získala po zvýšení ratingu Slovenska,“ povedal díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal. Ešte minulý mesiac vládla na trhu úplne opačná situácia - koruna bola historicky najsilnejšia na úrovni 41,4 za euro. Potom sa však začali meny okolitých trhov oslabovať, klienti kupovali lacný dolár a prevážili obavy z vývoja slovenskej ekonomiky.
Spolu s minimom voči euru prišiel aj ďalší rekord oproti českej korune. S ňou sa na trhu obchodovalo za 1,425 slovenskej koruny. Kurz českej meny v zmenárňach sa už pomaly blíži k hodnote 1,50.
Mena stojí pred psychologickou úrovňou 44 korún za euro. Keď ju prelomí, môže začať padať ešte dramatickejšie. Trh však nie je jednotný v tom, či príde zásah NBS. Centrálna banka má síce výhrady k prudkým výkyvom, no pre zlý zahraničný obchod je slabá mena skôr vyslobodením.
Pred prepadom cez spomínanú bariéru môžu korunu zachrániť klienti alebo banky, ktorí sa na vysokých úrovniach kurzu rozhodnú výhodne predať devízy.
Koruna jej včera odolala práve vďaka tomu. Podpora však prišla aj v podobe konečného odklepnutia privatizácie rozvodných energetických podnikov. Investori ju vnímajú pozitívne, hoci peniaze z ich privatizácie neprídu na trh.
Obratu k lepšiemu ale nenahrávajú blížiace sa voľby ani stále prítomná hrozba, že centrálna banka znova zvýši sadzby pre nepriaznivý vývoj ekonomiky.
Na straty koruny reaguje aj peňažný trh. Rastie záujem o dlhšie peniaze a úrokové sadzby šesť- až dvanásťmesačných peňazí sa každý deň zvyšujú, aj keď len nepatrne. JANA BRONDOŠOVÁ