BRATISLAVA - Tri podniky distribuujúce elektrinu už poznajú svojich strategických investorov. Sú nimi renomované nadnárodné spoločnosti. Tie podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha vyvinú vyšší tlak na hospodárnosť na ceste elektriny od výrobcu k spotrebiteľovi. To by sa malo premietnuť aj v cenách a kvalite služieb.
Od januára 2004, keď máme vstúpiť do Európskej únie, je potom naplánované otvorenie trhu. Tým sa vytvorí priestor, aby aj na Slovensku mohli pôsobiť noví obchodníci. Elektrina sa tak postupne stane bežným tovarom a jej cena sa bude vyvíjať podľa ponuky a dopytu. V krajinách, ktoré už otvorili trhy, sa podstatne zvýšila konkurencia. Neobvyklé nie je napríklad ani inzerovanie služieb predajcov elektriny letákmi v supermarketoch.
Privatizácii distributérov elektriny predchádzala dlhá príprava, v rámci ktorej sa vytvorili tri samostatné akciovky. Vláda vypísala medzinárodný tender v novembri minulého roka. Záujem investorov prekonal očakávania. Na každý z troch podnikov bolo podaných viac ako desať ponúk. Vládne očakávania prevýšil aj privatizačný výnos. Investori zaplatia za 49-percentné balíky akcií spolu 618 miliónov eur, čo je pri súčasnom kurze 27 miliárd korún. Peniaze získa vláda po uzavretí celej transakcie, ktoré sa očakáva do troch mesiacov.
V prípade Západoslovenskej energetiky ide dokonca o najúspešnejšiu privatizáciu aj porovnaní s podobnými predajmi v okolitých krajinách.
Táto posledná veľká privatizácia vlády Mikuláša Dzurindu je zároveň jej poslednou privatizáciou v zložitom sektore energetiky. Investorov už získal plynárenský i ropný priemysel. O výbere strategického partnera pre výrobcu elektriny - Slovenské elektrárne už bude rozhodovať budúca vláda, ktorá vzíde zo septembrových volieb.
Kto vstupuje do distribúcie elektriny
podnik investor kúpna cena
Západoslovenská energetika E.ON Energie 330 mil. eur
Stredoslovenská energetika Electricité de France 158 mil. eur
Východoslovenská energetika RWE Plus 130 mil. eur
Najúspešnejšie privatizácie distribúcie elektriny
odberateľ* cena
1. ZSE Slovensko 743
2. ELMÜ Maďarsko 654
3. Juhomoravská energetika Česko 639
4. Juhočeská energetika Česko 633
5. GZE Poľsko 590
6. Severočeská energetika Česko 547
7. Západočeská energetika Česko 540
8. ÉMÁSZ Maďarsko 533
9. ÉDÁSZ Maďarsko 526
10. DÉMÁSZ Maďarsko 497
11. SSE Slovensko 480
12. VSE Slovesnko 449
13. TITÁSZ Maďarsko 422
14. Severomoravská energetika Česko 416
15. DÉDÁSZ Maďarsko 376
*úspešnosť privatizácií je hodnotená podľa zaplatenej ceny prerátanej na odberateľa a sto percent akcií