Oproti minulému roku počet stránok stúpol. Napríklad v apríli mali o 120 podaných zmlúv na zavkladovanie viac. Podľa pracovníčok na katastri ľudia akosi viac kupujú a predávajú majetky. „Na vkladovanie zmluvy je mesačná lehota, tú sa nám darí stíhať,“ hovorí Mruzeková.
Pod žilinskú správu katastra spadá 70 katastrálnych území. Musí ich zvládnuť 39 pracovníkov. „Potrebovali by sme ešte aspoň desať ľudí, ale tabuľky nás nepustia,“ hovorí Eva Balážová, vedúca oddelenia dokumentácie a poskytovania informácií z katastra nehnuteľností. Veľa si sľubujú od novej organizácie úradu, ktorá funguje od nového roku. „Skrátili by sa tým aj čakacie lehoty.“ Sú veci, ktoré vystavia aj na počkanie – výpis z pozemkovej knihy, identifikáciu, existujúci list vlastníctva. „Stránky vidia len tú guľatú pečiatku a hovoria si, čo to môže toľko trvať. Ale napríklad taký geometrický plán treba skontrolovať cez počítač, treba skontrolovať zákres na mape, výpočty a až potom sa môže overiť.“
Balážová i riaditeľka rázne odmietajú tvrdenia o korupcii. „Vieme, že od svojich klientov berú peniaze navyše a tvrdia, že to dávajú na kataster,“ hovoria o realitných makléroch. Na katastri však udeľujú oficiálne výnimky, ktoré celý proces urýchlia. Opodstatnené môžu byť pri úvere z banky či vysokom veku žiadateľa. Vychádzajú v ústrety aj mestu či obciam.