BRATISLAVA – „Pacienti reagovali rôzne, niektorí to kvitovali, iní brali zatvorenie lekární ako nátlak na občanov. Väčšina to však chápala. Navyše v Košiciach nebola situácia dramatická, keďže sme sa dohodli na špeciálnom režime otváracích hodín. Som presvedčená, že táto akcia bude pre nás prínosom,“ myslí si Mária Belányiová, vedúca košickej lekárne Sever.
Časť lekární po celom Slovensku bola zatvorená ešte aj včera. Lekárnici čakali na výsledok stretnutia ministra zdravotníctva Romana Kováča s predstaviteľmi Slovenskej lekárnickej komory. Rokovania trvali takmer štyri hodiny, v otázke dlžôb lekární sa však nedohodli. O tom, aký bude ďalší postup, rozhodnú sa lekárnici dnes po rokovaní ústrednej rady komory.
Minister Roman Kováč uviedol, že do konca roka 2001 by do zdravotníctva malo prísť šesť miliárd korún z privatizácie. Prvé dve miliardy by mali prísť na účty ministerstva v septembri.
S takýmto riešením lekárnici nesúhlasia. „Skutočne by sme chceli, aby k tomu oddlženiu došlo skôr ako do konca roku 2001 a aby boli stanovené pevnejšie termíny, pretože už to nevyšlo s privatizáciou piešťanských kúpeľov, nemusí to vyjsť ani s inými,“ uviedla hovorkyňa komory Ernestína Tóthová. Lekárnici naďalej požadujú, aby štát našiel peniaze z iných zdrojov.
Slovenská lekárnická komora a minister sa dohodli len v jednom bode – do pripravovanej novely zákona o zdravotnom poistení sa zakotvilo, že záväzky zrušenej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam by sa mali uhrádzať nielen z vymožených pohľadávok zrušenej poisťovne a iných účelovo určených zdrojov, ale aj zo štátneho rozpočtu, a to do 24 mesiacov od krachu poisťovne.
(mar)