Ján Bílek je takmer pravidelne po boku prezidenta pri dôležitých rokovaniach prezidenta s politikmi či predstaviteľmi rôznych podnikateľských subjektov.
Ján Bílek vo včerajšom vydaní SME povedal, že jeho rady prezidentovi sú len kamarátskou výpomocou a nerobí to kvôli peniazom. Spýtali sme sa poslancov parlamentu, či je etické, aby hlavný poradca prezidenta bol zároveň členom viacerých dozorných rád firiem.
J. ŠIMKO, SOP: „Nebudem sa vyjadrovať.“
P. OSUSKÝ, nezávislý: „Dá sa to posunúť do roviny zákonov a vysvetliť, že ide o priateľskú službu a je to nepriestrelné. Etická stránka je otáznejšia. Nosnú otázku treba položiť tomu, kto si pána Bílka ako poradcu vybral.“
I. GAŠPAROVIČ, HZDS: „Je to na zamyslenie pre kanceláriu prezidenta. Buď v jednej, alebo v druhej funkcii by pán Bílek nemal byť.“
JANA HALUŠKOVÁ, SDĽ: „Nie som si istá, či je to kóšer. Dostávajú sa mu niektoré informácie a kto zaručí, či ich nevyužije v prospech spoločností, v ktorých pôsobí.“
P. MURÁNSKY, KDH: „Je to zrejme v súlade so zákonmi. Z hľadiska etiky je to na vážkach. Musíme však uvažovať aj tak, že napríklad taliansky premiér Silvio Berlusconi je významný podnikateľ, spolumajiteľ televíznych spoločností. Má členov vlády, ktorí sú veľkopodnikateľmi. Treba vnímať aj tento rozmer.“
J. ŠVEC, LDÚ: „Otázka je, do akej miery poradca prezidenta môže alebo nemusí zneužiť informácie, ktoré dostane. Nemyslím si, že toto je podstatný problém. Prezident nemá právomoc zákonodarného orgánu, a preto ani nemôže cez legislatívu zasahovať do ekonomiky štátu.“
P. BARTOŠ, SDĽ: „Ján Bílek nepatrí medzi funkcionárov, na ktorých by sa vzťahoval zákon o konflikte záujmov. Pripravili sme však novelu, na základe ktorej by aj on spadal medzi verejných činiteľov, na ktorých by platili ustanovenia o konflikte záujmov.“
F. HALMEŠ, SDK: „Formálne nepoznám žiadne prekážky. Z hľadiska zvyšujúcich sa nárokov na predstaviteľov verejného života to nie je etické.“ (sp)