Zmiešané komory vznikali väčšinou z iniciatívy domácich podnikateľov alebo predstaviteľov zahraničných firiem pôsobiacich na Slovensku. Predstavitelia týchto komôr majú teraz obavu, že z iniciatívy SOPK zaniknú. Z 15 zmiešaných komôr je 12 neformálne organizovaných v „komore komôr“, ktorá chce proti cieľom SOPK bojovať. Úzko sa ich totiž dotýka návrh zákona z dielne SOPK.
Hlavným dôvodom obáv zmiešaných komôr je ambícia SOPK urobiť v komorovom systéme „poriadok“ prostredníctvom povinnej registrácie nezávislých komôr v SOPK a schvaľovaním ich stanov.
„Chápeme to ako zasahovanie do vnútornej činnosti nezávislých komôr,“ tvrdí Lívia Eperjesiová, výkonná riaditeľka Britskej obchodnej komory na Slovensku. Takýmto komorám by v prípade prijatia zákona hrozil zánik. „Neviem si predstaviť, že by zo Slovenska malo do centrály vo Francúzsku odísť posolstvo, že naša komora končí, lebo Slováci prijali nejaký zákon,“ varoval riaditeľ kancelárie Francúzsko-slovenskej obchodnej komory Igor Schmidt.
Okrem povinnej registrácie sú jadrom problému aj stanovy. SOPK si chce vyhradiť právo schvaľovať stanovy komôr, ktoré upravujú práva a povinnosti ich členov, podmienky členstva, ale aj ich majetok a hospodárenie. „Znamenalo by to dopad na naše financovanie, organizáciu, personálne obsadenie,“ upozornila Eperjesiová.
Zmiešané komory žijú výlučne z členského. Členmi komôr sú spravidla firmy, ktoré majú obchodné kontakty so štátom, na ktorý sa komora orientuje. Na rozdiel od členského v SOPK nie sú príspevky členov zmiešaných komôr odpočítatelnou nákladovou položkou. Podľa zástupcov komôr to dokazuje, že členovia musia byť hlboko presvedčení o účelnosti svojho členstva. „Počet členov sa z roka na rok zvyšuje, čo potvrdzuje, že naše služby sú pre nich zaujímavé. Mnohé firmy sú dokonca členmi viacerých zmiešaných komôr,“ doplnila Eperjesiová.
SOPK odôvodňuje registráciu komôr snahou spriehľadniť komorový systém. „Chceme urobiť len krok v oblasti registrácie komôr, aby sme na Slovensku nemali duplicitu komôr. Naším zámerom je chrániť komory,“ vysvetlil generálny tajomník SOPK Martin Hrivík. Komory však potrebu ochranných krídel nepociťujú a ani sa necítia byť ohrozené vznikom duplicitných komôr. „Nevieme si predstaviť takéto nebezpečenstvo. Pri väčšine zmiešaných komôr to ani nie je možné, lebo všetci máme veľmi úzke kontakty s príslušnou národnou komunitou aj ambasádou. Ak by rovnaká zmiešaná komora mala vzniknúť, musela by si vybudovať rovnaké zázemie,“ hovorí Pavel Guláš z Holandskej obchodnej komory.
JURAJ JAVORSKÝ