Londýn 22. mája (TASR) - Britské univerzity zápasia s finančnými ťažkosťami. Zatiaľ čo v Spojených štátoch sa štátne príspevky na študenta od 70. rokov minulého storočia zdvojnásobili, v Británii naopak klesli na polovicu. Každá piata britská univerzita hospodári s deficitom, informuje o tom dnes londýnsky denník Guardian.
Podľa týchto novín sa v Británii musí preto zmeniť systém. Univerzity by sa nemali toľko zaoberať výskumom, ale skôr výučbou, mali by byť menej akademické a nebáť sa špecializácie. Ale zlepšenie sa nezaobíde bez prísunu väčšieho balíka peňazí.
Paradoxné je, že školné na univerzitách zaviedla až ľavicová labouristická vláda. Rektori univerzít teraz chcú, aby bolo školné vyššie. Guardian s tým v princípe súhlasí, ale len za predpokladu, že študenti z chudobných rodín budú i naďalej dostávať od štátu granty.
O rovných šanciach na vzdelanie v ostatnom čase hovorí často - čo je možno rovnako paradoxné ako školné zavedené ľavicou - aj líder konzervatívnej opozície Iain Duncan Smith.
V pondelok napríklad vyhlásil, že nikomu nesmie byť upretý prístup k lepšiemu vzdelaniu len preto, že pochádza z chudobných pomerov.
Denník Times v úvodníku konzervatívneho lídra chváli, aj keď sa údajne proti nemu vo vlastnej strane dvíha opozícia, ktorá nechce žiadnu zmenu v spoločnosti, ani v systéme vzdelávania. Iain Duncan Smith by však mal podľa novín pokračovať v začatom kurze, inak totiž konzervatívci aj v budúcich voľbách dostanú opäť len 30 percent hlasov, ako minule, alebo ešte menej.