Turisti by nemali špekulovať s valutami.

BRATISLAVA – Dovolenkárov s cieľom v niektorej z krajín Európskej únie čaká tento rok príjemná zmena. Namiesto národných mien si ponesú eurá, a ak im zostanú, budú si ich môcť odložiť na ďalšiu dovolenku v inej krajine eurozóny. Euromena sa však up

BRATISLAVA – Dovolenkárov s cieľom v niektorej z krajín Európskej únie čaká tento rok príjemná zmena. Namiesto národných mien si ponesú eurá, a ak im zostanú, budú si ich môcť odložiť na ďalšiu dovolenku v inej krajine eurozóny. Euromena sa však uplatní aj v ďalších obľúbených destináciách, postačí napríklad v Chorvátsku.

Pri plánovaní dovolenky s cestovnou kanceláriou by jej pracovníci mali poradiť, ako to v cieľovej krajine chodí. Pýtať sa treba na to, aká mena tam platí, či ju predávajú naše banky, prípadne akú inú menu si treba doniesť. Držiteľom medzinárodnej platobnej karty sa oplatí zistiť aj to, či je v krajine akceptovaná. V prípade, že sa ju rozhodnú používať, nemali by nezabudnúť na menšiu hotovosť. Pýtať sa treba aj na prijímanie cestovných šekov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Exotické krajiny majú aj exotické národné meny, ktoré sa u nás ťažko zháňajú. Donedávna cestovatelia riešili dilemu, či im lepšie poslúžia marky, alebo doláre. Marku teraz nahradilo euro a v Európe je bežnejšie ako dolár. Čím ďalej však ideme, tým je vyššia pravdepodobnosť, že lepšie pochodíme s dolármi.

Ten, čo má na dovolenku malý rozpočet a plánuje dobrodružné cesty, sa môže tento rok znova poobzerať po krajine, ktorú cenovo zvýhodnila menová kríza. Tá postihla Argentínu a prejavila sa aj v prudkom poklese kurzu miestneho pesa. Táto mena sa dá kúpiť za doláre.

Niektorí cestovatelia pozorne študujú kurzové lístky a premýšľajú, ako sa k požadovanej mene dostať čo najlacnejšie. Takéto špekulácie väčšinou nedopadnú lepšie ako priama výmena valút za koruny. „Čím viac výmen valút, tým vyššie poplatky a tým vyššia strata pre turistu,“ upozorňuje analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Poplatky nemusia byť účtované len ako percentuálna sadzba, ale môžu byť zakomponované do kurzu, ktorý sa tak stáva nevýhodnejším. „Preto odporúčame meny zamieňať čo najmenej,“ hovorí analytik.

SkryťVypnúť reklamu

Koruna sa v posledných týždňoch stále oslabuje a nič nenasvedčuje tomu, že sa tento trend počas sezóny obráti. „V letnom dovolenkovom a tento rok navyše predvolebnom období je pravdepodobnejšie oslabovanie koruny,“ tvrdí Pätoprstý. Pre turistov preto môže byť výhodnejšie kúpiť eurá už na Slovensku ako až na mieste v zahraničí. Každým dňom oslabovania koruny totiž strácajú. Na druhej strane, na kurzové pohyby sa neoplatí príliš špekulovať, ak zamieňame napríklad len niekoľko tisícok. Vtedy sa dá prerobiť alebo zarobiť iba pár desiatok či stoviek korún.

Porozmýšľať sa však oplatí nad otvorením devízového účtu či platením kartou. Vtedy totiž banka účtuje výhodnejší – devízový kurz. „Najvýhodnejšie je mať otvorený devízový, prípadne aj korunový účet a platiť čo najviac kartou tam, kde to je možné,“ zhrnul analytik.

SkryťVypnúť reklamu

Kam s akými peniazmi

Chorvátsko euro
Slovinsko euro
Turecko dolár
Egypt dolár
Bulharsko euro
Maďarsko forint
Poľsko zlotý
Malajzia dolár
Thajsko dolár
Krajiny eurozóny : Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Portugalsko, Rakúsko, Nemecko, Španielsko, Taliansko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 317
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 132
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 344
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 892
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 875
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu