
Minister práce Peter Magvaši (vľavo) a podpredseda vlády Ivan Mikloš. ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK
BRATISLAVA – Mimoriadne rokovanie vlády včera pobúrilo ministra práce Petra Magvašiho. Väčšina ministrov totiž neschválila návrh na pristúpenie Slovenska k Európskemu zákonníku práce, ktorý je oficiálnym dokumentom Rady Európy a upravuje širokú oblasť sociálneho a zdravotného systému.
Magvaši očakával, že dokumenty bude podpisovať dnes a zajtra na bratislavskej konferencii európskych ministrov sociálnych vecí. „V stredu sa premiér stretne s Walterom Schwimmerom, generálnym tajomníkom Rady Európy, dúfam, že mu to vysvetlí,“ upozornil Magvaši.
Európsky zákonník práce má podľa jeho ministerstva užšie prepojiť sociálnu problematiku krajín, ktoré ho ratifikujú. Zasahuje do viacerých oblastí sociálnej a hospodárskej politiky štátu – od sociálnych a nemocenských dávok cez správu osobných účtov poistených až po sociálne štandardy dôchodcov či invalidov.
Odporcovia ratifikácie zákonníka Magvašimu vyčítajú, že nevypracoval analýzu jeho následkov pre Slovensko. Ministerstvo práce nevyčíslilo náklady na prispôsobenie sa jeho normám, neporovnalo súčasný sociálny systém Slovenska s tým, aký predpokladá zákonník, a ani sa nezaoberalo jeho vplyvmi na štátny rozpočet, výdavky v zdravotníctve a sociálnej sfére. Európsky zákonník pritom zasahuje do oblastí, v ktorých sa ročne rozdeľuje až 200 miliárd korún.
Vicepremiér Ivan Mikloš hlasoval proti prijatiu zákonníka a zdôraznil, že k jeho ratifikácii Slovensko nič nezaväzuje: „Nepovažujem za dobrý prístup, ak sa zaväzujeme k niečomu, k čomu sa dnes ešte zaväzovať nemusíme,“ povedal podľa TASR Mikloš. Zákonník je dokumentom Rady Európy, a nie Európskej únie, a ide nad rámec podobného dokumentu, ktorý podpísali členovia Medzinárodnej organizácie práce.
Ak by napriek tomu Slovensko pristúpilo k podpisu dokumentu, ohrozilo by to pripravovanú reformu dôchodkového systému. Viaceré ustanovenia zákonníka exaktne upravujú práve tie oblasti, ktoré sa plánujú reformovať. Obmedzila by sa možnosť tvorby osobných účtov či prenos odvodov na zamestnancov výmenou za zvýšenie miezd.