Z krajín podporujúcich terorizmus sa najviac zlepšil Sudán a Líbya. Podnikli isté kroky, ale nie dostatočné, aby mohli byť vyradené zo zoznamu.
Teroristické útoky vlani pripravili o život rekordný počet osôb - 3547. Zhruba 90 percent z nich zahynulo pri teroristických útokoch na Spojené štáty z 11. septembra. Počet teroristických útokov poklesol zo 426 v roku 2000 na minuloročných 346. Až 178 z týchto minuloročných atentátov spáchali útočníci na medzinárodný ropovod v Kolumbii.
Útoky z minuloročného 11. septembra na mrakodrapy newyorského Svetového obchodného centra (WTC), budovu Pentagónu a zrútenie uneseného lietadla v Pensylvánii označili autori správy za „vôbec najhorší medzinárodný teroristický útok“. O život pri ňom prišlo viac ako tritisíc ľudí zo 78 krajín sveta.
Správa podobne ako vlani spomína sedmičku štátov, ktoré sú tradične označované za „štátnych sponzorov terorizmu“. Ide o Kubu, Líbyu, Irán, Irak, severnú Kóreu, Sudán a Sýriu.
Podľa dokumentu Irán vlani zintenzívnil podporu palestínskym militantným skupinám, ktoré útočia na Izrael. V správe sa zároveň konštatuje, že Teherán obmedzil svoje ďalšie aktivity spojené s podporou terorizmu vo svete. Irán naďalej podporuje libanonské hnutie Hizballáh a palestínske skupiny finančne i vojensky, okrem iného im dodáva zbrane a cvičí palestínskych ozbrojencov. Údajne sa snaží aj prinútiť palestínske militantné zoskupenia a Hizballáh, aby koordinovali jednotlivé akcie.
Aj Irak pokračuje vo výcviku a politickej podpore teroristických skupín. Hlavná pozornosť režimu Saddáma Husajna a jeho represívnych zložiek sa však sústreďuje na domácu politickú opozíciu.
Americký dokument je pre 11. september najobsiahlejší v histórii. Správa sa zmestila na 179 strán, preto ju vydajú až koncom mesiaca. Dovtedy je prístupná na internetovej stránke amerického ministerstva zahraničných vecí.
(čtk)