Bratislava 21.mája (TASR) - V poradí 8. medzinárodná konferencia, venovaná následkom migrácie na systémy sociálneho zabezpečenia v krajinách Európy, sa z podnetu Rady Európy (RE) uskutoční 22. až 23. mája 2002 v Bratislave. Fórum vyše 40 oficiálnych delegácií z Európy i Kanady povedie generálny tajomník RE Walter Schwimmer.
Generálna riaditeľka sociálnej súdržnosti RE Gabriella Battaini-Dragoniová v predvečer otvorenia konferencie informovala, že podnetom na výber témy bola analýza trhu práce a jeho odhadovaný vývoj z pohľadu nárokov na právne predpisy a opatrenia, ktorými by sa na kontinente zabezpečovala sociálna súdržnosť. Analýzu pre RE vypracoval jej konzultant profesor Bernd Schulte z Inštitútu pre zahraničné sociálne vzťahy v Mníchove. Súčasťou jeho výskumu boli okruhy hlavných tém a východísk pre RE, ktoré budú predmetom diskusie 15 zástupcov ministerstiev sociálneho zabezpečenia.
Podľa jej slov už v súčasnosti krajiny Európskej únie, ale i jej kandidátov, spájajú na trhu práce fenomény, ktoré sa prejavujú intenzívnejšie ako v minulosti. Na tieto zmeny, upozornila, sa treba formou jednotných právnych noriem a nástrojov už v predstihu pripravovať. Intenzívnejšie sa prejaví fenomén starnutia a jeho vplyv na mieru aktívnych pracovných síl na trhu, rôzny vek odchodu do dôchodku v jednotlivých štátoch, výška očakávaných nákladov na zdravotné služby alebo odvodové zaťaženie zamestnávateľov i zamestnancov. Niektoré krajiny, dodala G. Battaini-Dragoniová, čakajú i sociálne reformy. Toto sú civilizačné výzvy, ku ktorým budú účastníci konferencie hľadať styčné body a koordináciu postupov. Ich výsledkom by mal byť súhrn odporúčaní, ktoré by posúdila RE a spätne adresovala ako záväzný dohovor svojim členom.
Riaditeľka podotkla, že očakávaná 2-% miera ekonomického rastu v EÚ otvára otázku, či v budúcnosti dokážu štáty na ňu adekvátne reagovať, teda či udržia náklady na sociálne zabezpečenie, alebo ich budú zvyšovať. Výrazné zmeny, podčiarkla, sa rysujú aj na aktívnom trhu mladých, a to z hľadiska migračných tendencií, teda či pôjde o krajinu pôvodu pracovnej sily alebo tranzitu a ako to ovplyvní trh práce.
Podľa údajov z roku 2000 z regiónu strednej a východnej Európy žilo v EÚ asi 850 000 osôb, z nich bolo 300 000 zamestnaných. Tento počet predstavuje 0,2 % obyvateľov Európy a 0,3 % všetkých európskych pracovných síl, pričom z nich až 80 % malo trvalý pobyt v Nemecku alebo Rakúsku.
* ku gl