Brusel 21.mája (TASR) - Rokovania o príprave rozšírenia EÚ na Východ sa dostali do slepej uličky. Nemecko, Veľká Británia, Švédsko a Holandsko vôbec nie sú pripravené na to, aby poľnohospodárom kandidátskych krajín dali ponuku na výšku priamych platieb. Frankfurter Allgemeine Zeitung uvádza, že toto oznámil účastník najnovšieho stretnutia pracovnej skupiny pre prístupové rokovania. Tým sa stáva čoraz spornejšou úloha, či sa členovia EÚ ešte v tomto polroku dohodnú na spoločnej pozícii voči kandidátskym krajinám.
Podľa harmonogramu by sa mali ministri zahraničných vecí dohodnúť na stanovisku do 10. júna. Avšak nettoplatiči EÚ chcú najprv rokovať s kandidátmi o výrobných kvótach a iných "technických" otázkach. Vyriešenie sporu o priamych platbách roľníkom, ktoré tvoria takmer tretinu celého rozpočtu EÚ (okolo 30 miliárd EUR), by sa potom značne natiahlo.
Európska komisia (EK) navrhla etapovité zvyšovanie priamych platieb roľníkom v nových členských krajinách. Podľa návrhu by východoeurópski roľníci dosiahli výšku dotácií starých členských krajín až o desať rokov po vstupe do EÚ. Skupina štyroch sa chce k tejto problematike vyjadriť až po tom, keď bude známe smerovanie nadchádzajúcej reformy agrárneho sektora spoločenstva. "Nemôže podpísať nijaký čistý šek," povedal nemenovaný diplomat. Bruselské agrárne oddelenie EK údajne odhaduje, namiesto záverečného rozhodnutia o smerovaní reformy, ku ktorému má dôjsť 18. júna, treba skôr rátať s jarným termínom 2003. Z tohto dôvodu agrárny komisár Franz Fischler znovu varoval pred spájaním rozhovorov o rozšírení EÚ s návrhmi na reformu agrárneho sektora únie. "Neexistujú nijaké absolútne garancie na to, že rokovania skončíme ešte v tomto roku," povedal hovorca komisára pre rozširovanie EÚ Güntera Verheugena, "ale zatiaľ sme ešte v medziach harmonogramu".
Španielsko ako predsedajúca krajina spoločenstva chce, aby sa spor o agrárnom sektore prípade potreby prerokoval koncom júna na summite EÚ v Seville.
(1 EUR = 43,331 SKK)
* jns