
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
ikovej rade SMK sa zodpovedajú poslanci i členovia vlády. S lídrom SMK BÉLOM BUGÁROM sme sa porozprávali o doterajšom pôsobení jeho strany vo vláde, sporných výrokoch Miklósa Duraya a snahe osloviť aj slovenských voličov.
SMK sa v prieskumoch verejnej mienky ocitá na treťom mieste. Udržíte si túto pozíciu po výrokoch Miklósa Duraya?
„Necelé dve percentá voličov SMK sú Slováci. Niektoré strany si predsavzali, že nám týchto voličov treba zobrať.“
Takto si vysvetľujete ten takmer jednotný národný front proti Durayovi?
„Nie voči Miklósovi Durayovi, ale voči SMK. To sú kádeháci, ANO a sem-tam aj SDKÚ. Mesiac sa na nás kampaňovito útočilo. Hovorili, SMK nekoná, mlčí. A dovolil si to povedať Koncoš, ktorý vyhlásil, že Maďara nevymenuje, ani keby bol z Detvy. Ani jedna strana, ani médiá nevyzvali SDĽ, že ho treba vymeniť. V prípade Miklósa Duraya nás vyzývajú, aby sa nedostal ani na kandidátku. My sme ako jediní konali. V citlivých témach bude stanovisko strany jednotné. Pán Duray viackrát povedal, že do volieb sa nebude vyjadrovať.“
Čo by sa v SMK stalo, keby niekto vnútri strany zatlačil na to, aby Duray nekandidoval?
„Takýto tlak nebude.“
Z výsledkov posledných volieb vyplýva, že je tretím najsilnejším mužom SMK. Získal 62-tisíc preferenčných hlasov. Je to teda dané aj veľkosťou jeho podpory?
„Samozrejme. Povedal svoj názor, aj keď nešťastný. Ale útočiť kvôli tomu na SMK a zasahovať do vnútorných vecí? To odmietam.“
Do volieb SMK nebude hovoriť o provokatívnych témach. Po voľbách už áno?
„Formulácia novinárov je nepresná. My hovoríme, že nemienime reagovať na provokatívne otázky.“
Ktoré témy sú pre SMK citlivé?
„To je vnútorná vec SMK. Už aj preto, aby to naši súperi nezneužili.“
Voliči SMK chcú vedieť, ako sa s citlivými témami vyrovnáte vo volebnom programe. Ako teda?
„Nechceme zrušiť a otvárať Benešove dekréty. Chceme však riešiť zmenu určitých reštitučných zákonov. Takýchto citlivých tém je viac. Napríklad otázka autonómie.“
Ján Čarnogurský svojho času povedal, že ak dá SMK do svojho programu vytvorenie tzv. komárňanskej župy, pre KDH neprichádza do úvahy, aby po voľbách išlo do koalície s SMK. To bude tiež jedna z citlivých tém?
„Určite. Nebude to komárňanská župa, ale toto územnosprávne členenie nám nevyhovuje. Nevyhovuje ani Prešovčanom, ale aj iným krajom. Zmena členenia bude v našom programe, zaviazala nás k tomu aj republiková rada. Túto otázku otvoríme hneď po voľbách. Silou-mocou sa do vlády netlačíme. Ak si dá KDH takéto podmienky, ja môžem povedať, že ak bude v KDH silné jadro nacionalistov, nepôjdeme s nimi do vlády my. Toto nie je to, čo by mali robiť strany, ktoré chcú vytvoriť budúcu vládu.“
Aké šance na úspech má dohoda o maďarskom krajanskom zákone s novou vládou v Budapešti?
„Neviem si predstaviť, že v termíne do konca júna, ktorý si stanovila vláda, sa to vyrieši. Nová vláda v Maďarsku bude niekedy koncom mája. Za mesiac k dohode asi nedôjde.“
Zasiahne tento zákon do predvolebnej kampane na Slovensku?
„Myslím, že áno. Stačí si všimnúť vyjadrenia KDH. Hovorí, že má obavy z uplatnenia zákona. Budú to živiť. Rovnako aj ďalšie sily, s ktorými sme v tejto vláde spolupracovali.“
Sľúbi SMK voličom, že bude proti tomu, aby sa zúžili výhody, ktoré majú doteraz držitelia maďarských preukazov?
„To netreba ani sľúbiť. Proti tomu jednoznačne budeme.“
Hovoríme napríklad o výhode, že rodina, ktorá dá na Slovensku deti do škôl s vyučovacím jazykom maďarským, dostane finančnú podporu?
„Zatiaľ nie je vykonávací predpis. Nevieme, ako to bude. O tom je zbytočné hovoriť. To je jedna, jediná výhoda, sú aj iné.“
Pred pár dňami ste boli na stretnutí s budúcim maďarským premiérom Medgyessym. Po stretnutí ste povedali, že ak Slovensko precízne povie, čo chce a ak rokovacia delegácia bude iná, dohoda je možná. Znamená to, že slovenskú delegáciu by už nemal viesť štátny tajomník Jaroslav Chlebo?
„Pán štátny tajomník neurobil všetko preto, aby boli rokovania úspešné. Zverejnili sa určité dohody, podľa ktorých niečo iné dohodol v Maďarsku a na Slovensku sa potom vytvorilo niečo absolútne iné. Bolo by veľmi osožné, keby rokovania viedol niekto iný. Pán Chlebo robí hlavne pre médiá, a nie skutočnú prácu.“
Smer i ANO naznačujú, že nebudú chcieť v novej vláde Mikuláša Dzurindu. Čo urobí SMK?
„To je absolútne nekorektné. Namiesto toho, aby rozmýšľali hlavou, negativisticky naznačujú problémy pri vytvorení vlády. Týmto chcú presvedčiť občanov o alternatíve? Ak budeme zostavovať vládu, veľa závisí od toho, ktorá strana aký post obsadí. Povedzme, že SDKÚ bude mať post ministra zahraničia. Predpokladám, že tam nebudú tlačiť Mikuláša Dzurindu.“
Nebudú?
„Uvidíme.“
SMK je sympatická aj slovenským voličom. Budete sa o nich usilovať?
„Získať hlasy voličov slovenskej národnosti sa budeme snažiť hlavne v regiónoch, kde žijeme a tam budeme robiť aj kampaň. Nie v Žiline. Vieme o tom, že niekto vylepoval plagáty v maďarčine na slovenskom území so zámerom ukázať: vidíte ako sa rozťahujú. Kampaň budeme robiť skôr v regiónoch, kde nie je taká averzia proti Maďarom a bude dvojjazyčná.“
Čím sa môže za čas svojho pôsobenia vo vláde pochváliť SMK a čo považuje za svoje zlyhanie?
„Sme dôveryhodní. To, čo sľúbime, sa snažíme dodržať. Boli sme stabilizujúcim faktorom. Naši ministri robili, čo sa dalo. Minister výstavby Harna a životného prostredia Miklós prvý rok plnili to, čo nechala bývalá vláda ako záväzky. Potom prišiel minister výstavby s projektmi, ktoré nie sú nejaké priebojné, ale pomáhajú ľuďom. Napríklad začali sa stavať obecné byty za výhodných podmienok. Minister Miklós v životnom prostredí pripravil zákony potrebné na vstup do Európskej únie. Opozícia ho považuje za odborníka, nenapádajú ho.“
Ako je to s pôsobením vicepremiéra Pála Csákyho?
„Mal na starosti vážny rómsky problém. Do jeho riešenia musíme zapojiť samotných Rómov. Mám na mysli projekt prostredníctvom nadácie Sándora Máraiho. Spočíva vo vytvorení skupiny rómskych asistentov – taký predvoj lekárov, učiteľov a podobne. Prvých 25 asistentov už pôsobí, pomáhajú lekárom či učiteľom. Mohol by som hovoriť o tom, že sme prispeli k odštartovaniu reformy verejnej správy, prijala sa ústava. Posilnili sa práva obcí a občanov. Z menšinového hľadiska by som vyzdvihol Chartu menšinových jazykov, treba ju však ešte implantovať do legislatívy.“
SMK obsadila posty životného prostredia a stavebníctva. Ak by mala byť SMK znova vo vláde, chceli by ste ich radšej vymeniť?
„Nemáme problém s týmito rezortmi. Ale tak, ako sme v prvom období prelomili bariéru, že krajine nebude na škodu, ak budeme vo vláde, tak teraz treba prelomiť to, že pokojne môžeme mať v rukách aj silový rezort. To bolo ten problém – Maďarom radšej nie.“
IGOR STUPŇAN