
Viktor Orbán. FOTO – TASR
BUDAPEŠŤ – Odstupujúca vláda Viktora Orbána využíva posledné týždne vo funkcii na urýchlenú privatizáciu a ďalekosiahle rozhodnutia, ktoré zaťažujú štátny rozpočet a zväzujú ruky nastupujúceho kabinetu. Ten chce niektoré rozhodnutia predchádzajúcej vlády nechať prešetriť prokuratúrou. Napísali to české Hospodářské noviny vo svojom internetovom vydaní.
„Odchádzajúca vláda sa správa ako ruská armáda, berie všetko, čo môže,“ povedal liberálny politik a budúci minister školstva Bálint Magyar. Jeho predchodca totiž na poslednú chvíľu vyprázdňuje jednotlivé fondy ministerstva a peniaze, ktoré dlho ležali ladom, sa zrazu prideľujú firmám a spolkom blízkym doterajšej vládnucej strane Fidesz.
Vláda sa až po voľbách rozhodla urýchlene rozpredať 360-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. Fidesz tvrdí, že by nová vláda predala pôdu cudzincom, kým oni sa snažia posilniť domáce rodinné hospodárstva. Podľa odborníkov však tento spôsob predaja hlavne z časových dôvodov diskriminuje práve malých poľnohospodárov. Vládna akcia naopak vyhovuje veľkým poľnohospodárskym podnikom, ktoré patria sympatizantom Fidesz a špekulantom.
Jedným z najznámejších podnikov spriaznených s Fidesz je firma Vegyépszer, ktorá mala prakticky monopol na štátne zákazky pre výstavbu diaľnic, hoci s podobnou činnosťou nemala akékoľvek predchádzajúce skúsenosti. Tieto zákazky navyše získavala aj napriek protestom Európskej únie bez súťaže. Ich celková hodnota sa pred voľbami pohybovala okolo 300 miliárd forintov (asi 60 miliárd korún). Ihneď po prvom kole volieb, keď už bolo pravdepodobné, že doterajšia vláda končí, získal Vegyépszer opäť bez súťaže zákazku za ďalších 120 miliárd forintov. Podľa odborníkov Vegyépszer účtuje za kilometer diaľnice cenu o tretinu vyššiu ako konkurenti.
Symbolom zvláštnych finančných transakcií sa však v Maďarsku stala firma Happy End, ktorá sa preslávila prípravou volebných kampaní hnutia Fidesz. Happy End potom organizovala všetky vládne propagačné akcie a štátne oslavy a dokumentovala verejné vystúpenia a cesty premiéra Orbána. Tesne po voľbách táto prosperujúca firma odrazu oznámila úpadok.
Vláda urýchlene predala aj väčšinu ruského dlhu. Pohľadávku v hodnote 250 miliónov dolárov získala viedenská banka Meinl za 31 percent nominálnej hodnoty. Už pred rokom však bola podľa informácií médií na podpis pripravená iná zmluva, v ktorej kupujúci ponúkal 40 percent nominálnej ceny. Vtedy to tá istá vláda považovala za nevýhodné.
Odstupujúci kabinet okrem toho až po voľbách rozhodol aj o zvýšení sociálnych dávok, ktoré môže hnutiu Fidesz pridať na popularite. Ich praktické financovanie však musí riešiť vláda nová. „V tejto chvíli ani nepoznáme presný stav štátnej pokladnice a rozpočtu,“ tvrdí nastupujúci minister financií Csaba László. Odchádzajúca vláda totiž mnoho zákaziek a štátnych garancií prideľovala prostredníctvom štátnej banky MFB a ÁPV Rt., obdobe Fondu národného majetku. Tie o nich s odvolaním na obchodné tajomstvo odmietali komukoľvek, vrátane parlamentu, poskytnúť presnejšie informácie.
(bro)