BRATISLAVA (SITA) - Predstavitelia členských krajín EÚ rokovali na summite vo francúzskom Biarritzi v dňoch 13. a 14. októbra 2000 najmä o prebiehajúcej Medzivládnej konferencii, ktorá sa zaoberá inštitucionálnymi reformami Únie, ktoré sú nevyhnut
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
né na jej rozšírenie. Dominovali štyri hlavné témy - zloženie a vnútorné usporiadanie Európskej komisie, pomer hlasov v Európskej rade, hlasovanie kvalifikovanou väčšinou a užšia spolupráca.
Summit sa zaoberal i súčasnými problémami, ako vývoj v Juhoslávii, situácia na Blízkom východe a momentálny stav na trhoch s ropou. Hlavy štátov EÚ tiež rokovali o návrhu Charty základných práv EÚ. Ďalšou témou bola hlbšia integrácia v rámci únie, pričom, lídri prijali myšlienku, že za určitých okolností môže časť členov EÚ postupovať s integráciou rýchlejšie ako ostatní. Rozšírená spolupráca vyvolávala obavy, že v EÚ vznikne klub privilegovaných krajín, no členovia EÚ sa zhodli, že ostatné štáty musia mať vždy možnosť pripojiť sa k už prebiehajúcemu projektu.
Reformy EÚ
Stretnutie v Biarritzi bolo prvým rokovaním o inštitucionálnych reformách a o zmenách rozhodovacích procedúrach EÚ na najvyššej úrovni. V rokovaniach však neprišlo k zhode, pretože názory veľkých a malých krajín na nevyhnutné reformy, najmä čo sa týka počtu zástupcov v inštitúciách EÚ, sa značne líšili. Reformy majú vyústiť do novej Zmluvy o EÚ, ktorá by mala byť prijatá na decembrovom summite v Nice.
Nevyriešenými otázkami zostali veľkosť Európskej komisie, počet hlasov členských štátov pri rozhodnutiach a nahradenie práva veta hlasovaním kvalifikovanou väčšinou. Predsednícka krajina EÚ Francúzsko identifikovalo viac ako 40 oblastí s možnosťou posunu od jednomyseľného schvaľovania k hlasovaniu kvalifikovanou väčšinou, pričom summit v Biarritzi sa zameral na také citlivé oblasti, ako je súdnictvo a domáce záležitosti, sociálna politika, či duševné vlastníctvo.
Predstavitelia menších členských krajín nesúhlasili s francúzskym plánom redukovať veľkosť Európskej komisie, čo by znamenalo, že nie každá krajina by v nej bola zastúpená. Odmietnutý bol aj návrh Francúzska, aby sa členstvo v Komisii striedalo.
Ekonomika
Európska únia vyzvala Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) spoločne prerokovať možnosti stabilizácie cien ropy, pretože neúnosne vysoké ceny ropy by mohli ovplyvniť globálny hospodársky rast.
Zahraničná politika
Lídri členských krajín odsúdili násilnosti na Blízkom východe, pri ktorých v priebehu dvoch týždňov zahynulo takmer 100 ľudí, hlavne Arabov. Vyzvali Izraelčanov a Palestínčanov, aby zastavili boje a znovu zasadli za rokovací stôl. Na summite sa zúčastnil aj juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica, ktorému únia prisľúbila finančnú pomoc počas nadchádzajúcej zimy. Išlo o 200 miliónový balík na okamžitú pomoc - potraviny, lieky a palivo.
Charta základných práv
V Biarritzi bolo schválené, že Charta základných práv EÚ zostane ako politický dokument, ktorý bude vyhlásený na summite EÚ v Nice na záver francúzskeho predsedníctva.