SAN FRANCISCO – Nemecký mediálny gigant Bertelsmann sa dohodol s vedením spoločnosti Napster o kúpe jej aktív. Bertelsmann za značku a produkty spoločnosti zaplatí osem miliónov dolárov a odpíše úvery v hodnote 85 miliónov dolárov, ktoré poskytol Napsteru. Ten požiada o ochranu pred veriteľmi, čo v podstate predznamenáva bankrot firmy.
Aj keď Bertelsmann a Napster už dávnejšie rokovali o spojení, rozhodnutie o kúpe bolo prekvapujúce. Hlavne z toho dôvodu, že časť vedenia ponuku nemeckej firmy odmietala a hlavní zástancovia spojenia, medzi nimi aj zakladateľ Napstra Shawn Fanning, oznámili odchod z firmy. Po zvrate v udalostiach sa vracajú do spoločnosti na svoje pôvodné funkcie.
Hlavným odporcom predaja boli zástupcovia spoločnosti Hummer Winblad, ktorá doteraz financovala Napster. Tým, že Napster požiada o ochranu pred veriteľmi, nebude musieť zaplatiť škody, ktoré spôsobil nahrávacím spoločnostiam. To sa však možno nebude týkať investora, od ktorého by si nahrávacie spoločnosti aj naďalej pýtali svoje peniaze.
Napster, ktorý sa nachádza v súčasnosti na pokraji krachu, mal pred dvoma rokmi približne 67 miliónov registrovaných užívateľov, ktorý si medzi sebou zadarmo vymieňali hudobné nahrávky. Tento spôsob šírenia hudby však právne napadli nahrávacia spoločnosti a Napster musel ukončiť svoju činnosť. Aj keď sa pokúšal zmeniť na firmu, ktorá by predávala hudbu po sieti legálne, jeho popularita opadla a spoločnosť sa dostala do problémov. V minulom mesiaci spoločnosť, ktorá nemá skoro žiadne výnosy, musela prepustiť 30 zamestnancov zo sto.
Bertelsman ešte stále dúfa, že Napster môže ďalej fungovať ako internetový predajca nahrávok. A to aj napriek tomu, že spoločnosť už jedného takéhoto predajcu má. Je ním málo úspešný MusicNet. Jeho hlavnou nevýhodou je to, že ľudia používali Napster hlavne preto, lebo bol zadarmo. Spoplatnený Napster nie je až taký zaujímavý, hlavne keď na internete sa ešte stále dá zohnať hudba zadarmo. (gk)