BRATISLAVA – Slovensko by malo začať postupne otvárať trh s elektrinou voči zahraničiu od začiatku budúceho roka. Vyplýva to z návrhu vyhlášky ministerstva hospodárstva.
Ako potvrdil riaditeľ odboru energetickej politiky ministerstva Milan Kachút, rezort navrhuje, aby od tohto termínu mohli odberatelia s ročnou spotrebou elektriny nad 40 GWh, čo je viac ako 20 subjektov, doviezť zo zahraničia objem, zodpovedajúci tretine svojej ročnej spotreby elektriny. Od začiatku roka 2004 budú môcť dovážať elektrinu – dve tretiny vlastnej spotreby – aj odberatelia s ročnou spotrebou nad 20 GWh a od 1. januára 2005 bez obmedzenia všetci odberatelia s ročnou spotrebou nad 9 GWh. Otváranie trhu by malo prebiehať postupne tak, aby nespôsobilo škody predovšetkým Slovenským elektrárňam, ktoré znášajú veľké bremeno uviaznutých nákladov z minulosti.
Ministerstvo hospodárstva chce zabrániť možnému odlevu zákazníkov k veľkým zahraničným dodávateľom elektriny a následným škodám pre štát, ktorý garantuje asi polovicu bankových úverov elektrární. Tie na konci roka 2001 predstavovali spolu 58 miliárd korún.
Subjekty, ktoré budú môcť dovážať elektrinu zo zahraničia, budú pri prístupe do elektrizačnej siete postupovať v zmysle ustanovení Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Ten by mal stanoviť tarify za prenos a distribúciu elektriny zo zahraničia, ktoré bude musieť odberateľ zaplatiť pri konkrétnom odbere zainteresovaným slovenským rozvodným energetickým podnikom, prípadne spoločnosti Slovenská elektrizačná a prenosová sústava.
Plánované otvorenie trhu s elektrinou v SR voči zahraničiu je zosúladené s očakávaným vstupom do Európskej únie a tiež liberalizáciou vnútorného slovenského trhu s elektrinou, ktorá odštartovala v tomto roku pre odberateľov s ročným odberom elektriny nad 100 GWh.
(tasr)