Brusel 17. mája (TASR) - Veľvyslanci členských krajín EÚ sa dnes v Bruseli dohodli na základných podmienkach, ktoré by mali platiť pre pobyt 13 palestínskych ozbrojencov v hosťovských krajinách EÚ.
Mužov deportovali do exilu v Európe z betlehemskej Baziliky Narodenia Pána so súhlasom Izraela, ktorý ich do začiatku tohto mesiaca viac než päť týždňov držal obkľúčených v chráme. Detaily týkajúce sa pobytu Palestínčanov sa majú dohodnúť cez víkend, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na európskych diplomatov.
Dočasný azyl 13 palestínskym ozbrojencom, Izraelom obviňovaných z terorizmu, ktorí sa momentálne nachádzajú na Cypre, sú zatiaľ ochotní poskytnúť Írsko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Belgicko a Grécko. Nevyriešenou otázkou však zostáva koľko osôb ktorá krajina prijme.
Presné zákonné postavenie osôb sa zladí s národnou legislatívou jednotlivých hosťovských krajín a ich vlády sa budú navzájom informovať o zaobchádzaní s palestínskymi ozbrojencami.
Palestínčania asi získajú iba zvláštne ročné národné víza a nebudú môcť cestovať po 13 krajinách EÚ, ktoré podpísali schengenskú dohodu o slobodnom prekračovaní hraníc. K radikálom sa zrejme pripoja ich rodiny a hosťovské krajiny ich budú sledovať. Zatiaľ nie je jasné, či dostanú štatút utečencov, keďže Izrael ich obviňuje z terorizmu.
Dnešné rokovania veľvyslancov nadväzovali na pondelkové stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli, na ktorom EÚ odsúhlasila udelenie dočasného pobytu pre Palestínčanov, no nepodarilo sa vyriešiť ich zákonné postavenie.
Niektoré štáty EÚ odmietli palestínskych ozbrojencov prijať s tvrdením, že ich zákony im nedovoľujú vyhovieť požiadavkám palestínskeho vodcu, aby títo nemohli byť uväznení. Došlo k paradoxnej situácii, keď krajiny s prísnejšími protiteroristickými zákonmi povzbudzovali štáty s miernejšou legislatívou, aby ozbrojencov prijali. Izrael o 13 podozrivých teroristoch EÚ poskytol detailné záznamy. Izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres však údajne EÚ naznačil, že nebude žiadať ich vydanie.