BRATISLAVA – Sčítacie hárky by v týchto dňoch už mali byť takmer v každej domácnosti. Podľa odhadov Štatistického úradu by ich vypĺňanie nemalo zabrať viac ako desať minút. Vypĺňanie niektorých častí však privádza ľudí do pomykova.
Prvý, na koho sa treba v prípade pochybností obrátiť, je komisár. Mal by vedieť poradiť. Podľa počtu volaní na Zelenú linku Štatistického úradu SR však možno usúdiť, že aj samotní komisári majú niekedy pochybnosti, ako postupovať.
„Od spustenia linky dovčera sme zaznamenali 1150 telefonátov, z nich asi štvrtinu od sčítacích komisárov,“ povedala pre SME tlačová tajomníčka Štatistického úradu Eva Kelemenová. Od soboty, keď sa sčítanie začalo, sa počet telefonátov zvyšuje o dvesto denne. Telefónne číslo 0800 13 33 31 funguje od 7.30 do 16.00 h, v ostatnom čase je na ňom odkazovač. „Telefón u nás zvoní neustále. Na otázky na odkazovači zatiaľ nestíhame odpovedať, lebo pracovníčky nemajú čas si ani prehrať pásku,“ hovorí Kelemenová.
Dá sa to zistiť
Občan je podľa zákona povinný poskytnúť údaje na sčítanie ľudu, a to pravdivé a úplné. Podľa zákona teda treba odpovedať na všetky otázky. Zároveň nemožno uviesť dve odpovede – napríklad uviesť dve náboženské vyznania alebo národnosti. Možno však uviesť viacero štátnych občianstiev.
Pokutovanie občana za poskytnutie nepravdivých údajov je zložité. Ale ak sa niekto rozhodne sčítanie odignorovať a hárky jednoducho hodí do koša, nie je problém to zistiť. Komisár si vedie evidenciu, kde odovzdal koľko hárkov a koľko mu ich občania vrátili. Občana, ktorý mu hárky odmietne prevziať, môže ľahko identifikovať, rovnako toho, ktorý bude tvrdiť, že hárky odniesol v zalepenej obálke na obecný úrad. Tam si to komisár zodpovedný za príslušný obvod môže overiť.
V tomto momente je teda možné ľahko zistiť, kto sa na sčítaní zúčastnil a kto nie, a prípadne ho aj pokutovať.
Pokutovanie sa nechystá
Štatistický úrad sa na takéto kontroly nechystá. „Zatiaľ neuvažujeme o striktných pokutách obyvateľom. Zvážime to po získaní prvých súčtov, ak by sa ukázalo, že výsledky sčítania sú ohrozené,“ hovorí Eva Kelemenová. Podľa vyjadrenia predsedu Štatistického úradu Petra Macha o sankciách začnú uvažovať až v prípade, ak sa ukáže, že údaje odmietla poskytnúť významnejšia skupina obyvateľov, čo je podľa neho viac ako jedno percento.
„Podľa zákona o sčítaní môže Štatistický úrad uložiť pokutu až do výšky stotisíc korún. Zdôrazňujem slovíčko môže. Štatistický úrad a jeho pracovníci nechcú ísť cestou nejakého vyhrážania sa občanom pokutami, za dôležité považujeme presvedčiť občanov argumentmi, prečo je dôležité na sčítaní sa zúčastniť. Ide o prvé sčítanie v samostatnej Slovenskej republike, takže by sme mali chcieť vedieť, ako na tom sme. Nie je to slovenský výmysel, sčítanie sa robí v 150 krajinách sveta. Výsledky budú mať význam nielen pre naše ďalšie vlády a parlamenty, ale aj pre Európsku úniu, ktorá hlavne v predvstupovom období potrebuje poznať určité štatistické údaje zo Slovenska,“ povedal SME riaditeľ Krajskej správy Štatistického úradu v Košiciach Emil Kočiš.
V inej situácii sú sčítací komisári. „Ak sa zistí, že nejako manipulovali s údajmi, budeme nekompromisní. Pokuty pre nich môžu byť až do výšky pol milióna,“ hovorí Kelemenová.
BARBORA MAROSZOVÁ
RENÁTA NÉMETHOVÁ