BRATISLAVA – Časté zmeny v zákonoch a slabá vymáhateľnosť práva – to sú hlavné prekážky podnikania na Slovensku. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v spolupráci so 109 manažérmi vykonala v apríli a máji Podnikateľská aliancia Slovenska.
Prieskum vyvracia všeobecne rozšírený názor, že rozvoj podnikania na Slovensku brzdí najmä nedostatok finančných zdrojov. Na sprístupnenie úverov podnikateľom prijala vláda koncom apríla novelu Občianskeho zákonníka. Jeho súčasťou je aj nová úprava záložného práva. Tá po schválení parlamentom umožní založiť pri žiadosti o úver aj hnuteľné veci, ako napríklad automobil, ale aj časť podniku. Zároveň ruší prednostné záložné právo daňových úradov. Podľa prieskumu však považuje výšku daňových sadzieb či nedostupnosť úverov za najväčšiu bariéru podnikania iba každý siedmy manažér.
Podnikatelia zároveň nepovažujú za najúčinnejší spôsob podpory vytvárania pracovných miest štátom financované rozvojové projekty. Podstatne väčší efekt na zníženie nezamestnanosti by podľa nich prinieslo obmedzenie administratívnej náročnosti podnikania, zjednodušenie daňových zákonov či odstránenie korupcie.
Najvyššiu prioritu prikladajú manažéri zlepšeniu vymáhateľnosti práva.
Podnikateľská aliancia Slovenska vznikla v novembri minulého roku a združuje podniky pôsobiace na Slovensku, ktoré ročne dosahujú tržby na úrovni 130 miliárd korún a zamestnávajú približne 40-tisíc pracovníkov. Jej zakladateľmi sú Centrum pre hospodársky rozvoj a Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO.
Autor: tom