
V prípade poistenia domácností a stavieb bude úprava sadzieb prebiehať pomalšie. FOTO - TASR
BRATISLAVA – Ceny mnohých poistení ešte stále nie sú stanovené na základe zhodnotenia rizika, ale sú zamerané na získanie podielu na trhu. Príkladom je napríklad havarijné poistenie, ale týka sa to aj iných druhov – hlavne neživotného – poistenia. Trend výpočtu poistného však smeruje k tomu, aby aj vysoko rizikové poistenia tvorili zisk, a nie stratu, ktorú by museli platiť klienti s menej rizikovou zmluvou.
Vzhľadom na túto skutočnosť a celosvetový trend zdražovania poistiek sa dá očakávať, že aj slovenskí klienti budú platiť viac. Ak im už poisťovňa nepredložila nové podmienky po útoku na budovy Svetového obchodného centra. „Udalosti z 11. septembra urýchlili proces zdražovania poistenia, ktorý sa začal už v roku 2000 v dôsledku veľkých poistných udalostí,“ povedal viceprezident Slovenskej poisťovne Imrich Fekete.
Napríklad v Nemecku sa po útoku na Ameriku poisťovne dohodli na spoločnom postupe a vytlačili ceny poistenia v niektorých prípadoch aj na dvojnásobok, povedal riaditeľ maklérskej spoločnosti Greco International Karol Vogel. V prípade poistenia aeroliniek okamžitá zmena podmienok ohrozila prevádzku leteckej dopravy.
Lokálnych subjektov, ktoré si z pohľadu objemu poisteného majetku nevyžadujú špeciálne zaistenie, sa septembrová tragédia dotkla len okrajovo. Výnimkou však boli napríklad slovenské letecké spoločnosti, od ktorých si poisťovatelia hneď vypýtali viac peňazí.
Veľké prírodné katastrofy v posledných rokoch ovplyvnili ceny zaistenia (poistenie poisťovní) a to vytvára tlak aj na rast cien poistenia. „Je to vplyv globalizácie na poisťovníctvo, ktorý zapríčinil stúpanie ceny zaistenia na všetkých trhoch,“ povedal Fekete. Podobne ako iní poisťovatelia zo sveta aj slovenské spoločnosti sa zaisťujú vo veľkých nemeckých, švajčiarskych, prípadne iných medzinárodne pôsobiacich zaisťovniach.
Podľa Feketeho okrem havarijného poistenia, ktoré je pre mnohé spoločnosti na Slovensku dlhodobo stratové, bude treba upraviť aj ceny poistenia priemyselných rizík. Miernejším spôsobom sa zrejme odrazí zvyšovanie cien poistenia majetku fyzických osôb, dodal. „V prípade masových poistení, ako je poistenie domácností a poistenie stavieb, bude úprava sadzieb prebiehať pomalšie,“ povedal Fekete.
„V životnom poistení nepredpokladáme vplyv týchto udalostí,“ povedal Fekete. Jeho ceny však môžu vzrásť, pokiaľ poisťovne neznížia zaručenú mieru bonifikácie, ktorá sa momentálne pohybuje na úrovni 4 percent. Keďže výnosovosť bankových vkladov klesla, priestor na ziskovosť poisťovní (ktorá má vplyv na sumu, čo môžu poisťovne pripísať klientom) je menší.
Úprava podmienok však nemusí vždy znamenať vyššiu cenu. Podniky sa zmene poistného bránia tak, že sú ochotné akceptovať vyššiu spoluúčasť alebo sa rozhodnú pre menšie krytie. „Klienti sa z hľadiska už známeho rozpočtu na nasledujúci rok rozhodli veľakrát aj pre niekoľkonásobne zvýšenú spoluúčasť, prípadne zníženie rozsahu krytia, len aby ponechali v platnosti rovnakú alebo približne rovnakú sadzbu poistného, akú mali v minulosti dohodnutú,“ povedal v súvislosti so septembrovým útokom Vogel.