Najväčší nemecký odborový zväz IG Metall, ktorý rokoval v mene skoro troch miliónov pracovníkov, sa v stredu podvečer dohodol so zamestnávateľmi na zvýšení platov pre svojich členov v priemere o 3,5 percenta. Počas nasledujúcich 12 mesiacov o 4 percentá a do júna nasledujúceho roka o 3,1 percenta.
Dohoda upokojila desať týždňov trvajúcu nepokojnú situáciu v priemysle, ktorá sa dotkla mnohých významných nemeckých firiem, ako napríklad DaimlerChrysler alebo Porsche a ohrozovala rozbiehajúcu sa nemeckú ekonomiku.
Zamestnanci pôvodne požadovali 6,5 percentné zvýšenie platov a firmy, kde sú zamestnaní, ponúkali najviac 2 percentá. Dohoda o tri a pol percente je podľa analytikov dobrá, lebo by nemala tlačiť na rast inflácie a neprinúti Európsku centrálnu banku zvyšovať svoje úrokové sadzby. „Je to akceptovateľný kompromis. Nehovoril by som o víťazstve, ale je to dobrý kompromis,“ povedal Klaus Mehrens zástupca odborárov. Nie všetci analytici súhlasia s optimizmom odborárov a sú prekvapení, že sa im podarilo získať až také výrazné zvýšenie platov. Podľa ich názoru rizikom tejto dohody je pokles investícií v Nemecku a ich presun do zahraničia. „Dokonca aj stredne veľkí zamestnávatelia už majú dcérske spoločnosti vo východnej Európe,“ povedal ekonóm Deutsche Bank Stefan Schneider. Pre odborárov pojem víťazstvo nie je vhodný, povedal.
Dohoda sa týka len ľudí zo spolkového štátu Bádensko-Württembersko, kde sa väčšina štrajkov uskutočnila. Firmy a odborári z okolia Berlína, kam sa štrajky rozšírili až v minulom týždni, sa ešte nedohodli. Predpokladá sa, že stredajšiu dohodu použijú ako vzor.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder dohodu privítal, ale štrajk krátko pred voľbami mu na preferenciách nepridá. Okrem toho jeho dosahy budú možno viditeľné aj na údajoch o vývoji nemeckej ekonomiky, ktorá patrila medzi najviac postihnuté spomalením globálneho rastu. (gk)