BRATISLAVA - Parlament, ktorý fungoval za minulej vlády, prijal za štyri roky 313 právnych predpisov. Terajší prekročil tento počet už vlani na jeseň a najhektickejšie obdobie prijímania zákonov sa preň, ale aj pre vládu skončí spolu s prebiehajúcou parlamentnou schôdzou. Rýchle tempo však prináša aj problémy s nedorobenými zákonmi, ktoré sa ťažko uvádzajú do praxe alebo ich treba hneď opravovať.
Podľa vicepremiéra pre legislatívu Ľubomíra Fogaša základný problém je v tom, že vláda mala vymedzený čas. „Ak sme chceli stihnúť vyjednať 24 kapitol, nebolo možné postupovať pomalšie. Slovensko muselo rešpektovať výsledky dohovorov. Preto sa napríklad v oblasti financií alebo pri kompetenčných normách muselo toľko novelizovať.“
Príčina je podľa neho aj v legislatívnych odboroch ministerstiev. Sú slabo vybavené, ľudia, ktorí tam pracujú, nemajú osobitné mzdové ohodnotenie. Kvalifikovaný právnik v praxi zarába niekoľkonásobne viac. Fogaš: „Keby sme peniaze, ktoré rezorty vynaložili na zaplatenie advokátov a expertov na prípravu zákonov, dali ľuďom v legislatívnych odboroch a posilnili ich, dosiahli by sme lepší efekt. Mnohí zahraniční aj domáci experti nepoznajú naše vnútorné veci a prišli s návrhmi, ktoré sme museli prerábať.“ Ako príklad Fogaš spomenul, že pri príprave zákona oslovili špičkového odborníka na vody. „On síce môže byť skvelým geológom, lenže, žiaľ, nevie písať zákony.“
Problematicky sa tvorili aj zákony, pri ktorých sa zrážali odlišné predstavy najmä o ekonomickom prostredí. Pripomienkami sa filozofia niektorých návrhov zákonov úplne zmenila. Stalo sa, že sa nazbieralo až 360 pozmeňovacích návrhov. Také boli aj v závere rokovania o zákone o vysokých školách.
Aj únia si podľa Fogaša všimla, že legislatíva u nás síce rýchlo napreduje, ale zlyháva uvádzanie zákonov do života. Mnohým chýba dostatočný predstih. „Prijmeme zákon a on je o dva týždne účinný. Úpravy sú rozbité, právny poriadok sa stáva neprehľadný, kladie to väčšie nároky na právnikov a tých, čo aplikujú zákony v praxi. Inú možnosť sme však nemali - keby sme pracovali pomalšie, do roku 2004 by sme neboli pripravení.“
Autor: ru