POPRAD – Popradčanka Katarína Olevičová vyše desať mesiacov márne čaká na schválenie žiadosti o tom, či môže poberať príspevok za opatrovanie chorej matky. Žije z minimálnej podpory a matkinho dôchodku.
„Žiadosť som na okresný úrad poslala v júli minulého roka. Moja matka je ťažko zdravotne postihnutá. Nemôžem ju nechať samu. Na oddelenie sociálnych vecí chodím každý týždeň, no nič sa nehýbe,“ hovorí Popradčanka.
Podľa slov vedúcej odboru sociálnych vecí OÚ v Poprade Boženy Figlárovej, čakanie na vybavenie žiadosti je celoslovenský problém. Vedúca otvorene priznáva: „Vo vybavovaní sme rok pozadu. Momentálne riešime žiadosti z mája minulého roka.“
Úrad musí do šesťdesiatich dní vydať rozhodnutie o konkrétnej kompenzácii. Sociálne odbory nápor nezvládajú, čím porušujú platný zákon. „Zatiaľ sa tento stav rešpektuje. Vedia o ňom všetky orgány, vrátane ministerstva,“ vysvetľuje Figlárová.
Dôvodom, prečo sa celý proces zbytočne naťahuje, je zmena právnych predpisov z roka 1999. Vznikli úseky posudkovej činnosti, ktoré musia nanovo prehodnocovať všetky staré prípady, keď boli štátom poskytované dávky sociálnej starostlivosti. K nim pribúdajú nové žiadosti.
„To má zabezpečiť jeden lekár na pol úväzku a štyria sociálni pracovníci,“ hovorí vedúca odboru. Podľa nej činnosť posudkového útvaru štát nezabezpečil personálne ani materiálne. „Útvar som musela vytvoriť tak, že som znížila stav pracovníkov na ostatných oddeleniach odboru. Zo strany ministerstva išlo o absolútnu nepripravenosť činnosti posudkových útvarov,“ konštatuje Figlárová.
Torzo pracovníkov muselo od roku 1999 posúdiť asi 3-tisíc starých prípadov ťažko zdravotne postihnutých poberateľov príspevku. Okrem tých im len v minulom roku pribudlo ďalších zhruba 2100 nových žiadostí. Do agendy sociálneho odboru pribúda asi 200 žiadostí mesačne.
Ak kompenzáciu žiadateľovi priznajú, príspevok vyplatia spätne. „Ak je občan v stave hmotnej núdze, môže do rozhodnutia požiadať o dávky sociálnej pomoci,“ doplnila vedúca odboru.