BRATISLAVA - Členstvo v Európskej únii bude pre nás finančne výhodné, ale bude stáť veľa domáceho úsilia. „Máme šancu získať veľmi veľký balík peňazí, ale musíme byť na to pripravení a mať dobré projekty,“ povedal včera podpredseda vlády pre národnostné menšiny a regionálny rozvoj Pál Csáky po zasadnutí rady vlády pre regionálny rozvoj.
Rada rokovala o štruktúre regionálnej politiky a budúcom systéme rozdeľovania peňazí z únie určených na rozvoj regiónov. Európska komisia vo vlaňajšej hodnotiacej správe kritizovala malý pokrok Slovenska v budovaní štruktúr potrebných na spravovanie peňazí z kohézneho fondu (fondu súdržnosti) a štrukturálnych fondov únie.
Rada navrhuje, aby malo zodpovednosť za projekty platené z kohézneho fondu ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Peňažné toky by riadilo ministerstvo financií, kde vznikne centrálna platobná agentúra. „Musí byť centrálny bod, ktorým prejde každé euro, každá koruna,“ povedal Csáky. Treba zlepšiť aj komunikáciu medzi ministerstvami navzájom a regionálnymi samosprávami a na centrálnej i regionálych úrovniach zamestnať dostatok ľudí, ktorí budú schopní projekty vypracúvať a riadiť. Európska komisia žiada, aby bol systém efektívny a priehľadný.
Podľa hrubých odhadov by malo Slovensko v roku 2004 z kohézneho fondu únie získať asi 11 miliárd korún, v roku 2005 13 až 16 miliárd a v roku 2006 31 miliárd.
Projekty, na ktoré budú tieto peniaze určené, budú vyžadovať naše spolufinancovanie, jeho výška sa dá odhadnúť len zhruba. Podľa Csákyho by sme v roku 2004 mali zaplatiť 2 až 4,5 miliardy korún, v roku 2005 3 až 9 miliárd a v roku 2006 10 až 25 miliárd. „Po vstupe budú tieto peniaze súčasťou nášho štátneho rozpočtu. Máme ambíciu zanechať taký systém, aby aj budúca vláda bola schopná využiť peniaze na rozvoj Slovenska,“ povedal Csáky.
Vláda minulý týždeň schválila aj novú mapu štátnej pomoci pre regióny Slovenska. Regióny boli ohodnotené podľa HDP a parity kúpnej sily. Podľa mapy už Bratislavský kraj nebude mať nárok čerpať z predvstupových fondov PHARE, ISPA a SAPARD a aj po vstupe budú mať projekty v tomto kraji nárok len na minimálnu štátnu pomoc. Všetky ostatné regióny by mali mať nárok na maximálnu pomoc štátu aj fondov únie.
Zložité technické detaily musí Slovensko dotiahnuť čo najskôr, kapitolu regionálna politika a štrukturálne nástroje chceme uzavrieť do konca júna.
(mar)