
Na Slovensku máme príliš veľa obcí a tie malé majú pri výkone správe vecí verejných problémy. Pomôcť im môže spájanie sa. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Na Slovensku je vyše 2900 obcí. Viac než dve tretiny majú menej než tisíc a z nich viac ako polovica dokonca menej než päťsto obyvateľov. „Sme príliš demokratická krajina na počet obcí,“ mieni právny expert Združenia na podporu lokálnej demokracie Milan Galanda, podľa ktorého je nemysliteľné, aby všetky dokázali vykonávať svoje právomoci.
Záchranu obce vidia vo vzájomnej spolupráci medzi dedinami. Názory vlády a Združenia miest a obcí Slovenska na jej podstatu sa však rozchádzajú.
Združenie sa odvoláva na predstavu bývalého splnomocnenca na reformu verejnej správy Viktora Nižňanského o spoločných obecných úradoch budovaných „zdola“. Ministerstvo vnútra, naopak, pripravilo návrh zákona o tzv. poverených obciach, ktoré by mali vykonávať združenú agendu viacerých obcí. Ich počet sa odhaduje na 170 až 200 a rozhodovala by o nich „zhora“ vláda.
Združenie tvrdí, že je to v rozpore s koncepciou decentralizácie. Predseda Michal Sýkora: „Koncepcia reformy verejnej správy jednoznačne predpokladá vytváranie spoločných obecných úradov na princípe dobrovoľnosti.“ Navyše starosta poverenej obce by podľa návrhu zákona vydával rozhodnutia, ktoré by platili aj v inej obci, čo je podľa združenia zas v rozpore s ústavou. „Ústava zaručuje samosprávny charakter obcí,“ dôvodí Sýkora.
Ministerstvo vnútra to odmieta. V stanovisku píše, že jeho riešenie nie je v rozpore s ničím. Naopak, vyčíta združeniu, že nepredložilo vlastný návrh zákona, hoci na to malo dostatok času. „ZMOS malo plné ústa rečí a nič z toho,“ hovorí Ladislav Sakál z ministerstva.
Sýkora oponuje: „Chcú od nás odpoveď na otázku, koľko by malo byť spoločných obecných úradov, ale na našu otázku, koľko peňazí s prenesenými kompetenciami na obce prejde, nám dosiaľ neodpovedali.“ Dodal, že mu to pripomína lyžovačku bez snehu.
„Toto nie je správna cesta,“ tvrdí o postupe ministerstva aj Milan Galanda. Podľa neho buď príde tvrdá vláda a urobí to násilím, hoci aj s podporou verejnosti, alebo osvietená vláda, ktorá obce ekonomicky donúti, aby sa spojili.
Sýkora po včerajšom rokovaní rady združenia povedal, že o počte a sídlach spoločných obecných úradov či poverených obcí sa už medzi ministerstvom a združením črtá dohoda. Vláda rokovanie o návrhu zákona predvčerom druhýkrát odložila - na október.