
Foto archív
“ Po prvej prehre Albiónu na domácej tráve vôbec (3:6) hrdý Brit lametoval: „Čo sme robili celé tie roky? Ešte nikdy som sa vo svojich úsudkoch netrafil tak vedľa. Maďari, a najmä ten malý tlstý, nás vyškolili ako malých chlapcov.“ Ten malý a tlstý sa volal Ferenc Puskás. Federácia futbalových historikov a štatistikov ho označila za najlepšieho strelca storočia. V maďarskej reprezentácii dal v 84 zápasoch 83 gólov, v španielskej pridal v šiestich štyri (Pelé 92 – 77. Pre historickú pravdu, lepšiu bilanciu má Gerd Müller 62 – 68). V maďarskej lige zaznamenal 358 gólov v 349 stretnutiach, v španielskej 154 v 179 stretnutiach, v Európskom pohári majstrov (dnešná Liga majstrov) 35 v 39 dueloch.
Maďarove slzy
Chlapec z Budapešti (*2. apríla 1927) začal hrať ligu ako šestnásťročný v Kispesti. V prvej sezóne dal 50 gólov, už v roku 1945 reprezentoval proti Rakúsku. Dal gól a odborníci žasli: „Keď má na výber tri varianty streľby, vyberie si štvrtú. Takú, s ktorou nikto neráta.“ Tvorca chýrneho budapeštianskeho Honvédu a ešte chýrnejšej maďarskej reprezentácie Gusztáv Sebes mal Puskása prvého na lane. Veľmi skoro mu zveril kapitánsku pásku. S ňou sa stal olympijským víťazom v Helsinkách 1952. Maďarskí zlatí chlapci, odchádzajúc na svetový šampionát do Švajčiarska, stihli najprv v máji v odvete zdolať Anglicko doma 7:1. Každý ich považoval za istých víťazov MS. Štyri roky neprehrali, mali bilanciu 27 víťazstiev a 4 remízy.
„Počas svojej kariéry som na ihrisku plakal jediný raz. Po prehre s Nemeckom,“ priznal Puskás, keď opisoval chvíle maďarskej tragédie na Wankforfstadione v Berne, keď vysoký favorit podľahol vo finále majstrovstiev sveta SRN 2:3. V zápase zastrenom legendami Maďari dlho pripisovali potupu trénerovi Sebesovi, ktorý vraj podľahol Puskásovmu nátlaku, aby ho postavil, hoci bol nedoliečený. Štvrťfinalový duel s Brazíliou (4:2) a semifinálový súboj s Uruguajom (4:2 po predĺžení) Puskás nehral. On aj Sebes obhajovali správnosť rozhodnutia. Puskás dal napokon vedúci gól.
Počas invázie sovietskych vojsk do Maďarska na jeseň roku 1956 hral Honvéd Európsky pohár majstrov (EPM) v Bilbau, o pár dní priateľsky v Madride proti Realu. Maďari takmer do chlapa emigrovali.
V Reale Madrid
Puskás vtedy ešte nevedel, že sa „biely balet“ stane jeho mužstvom. Santiago Barnabeu ho kúpil až v roku 1957 za desaťtisíc libier z viedenskej Austrie. Španielsko sa mu stalo novým domovom. Canicetto Bum-Bum (Hrmiace delo), ako znela jeho nová prezývka, pre Maďarov zostal naveky Öcsi (chlapec), zohral v Reale (v jeho drese na snímke) množstvo stretnutí. Na jedno z nich fanúšik nezabudne. Vo finále EPM 1960 dal Eintrachtu Franfurt štyri góly, jeho najväčší kamarát Alfrédo di Stefano tri.
V Maďarsku pijú Puskás sör
Maďarský Španiel sa zaprisahal, že do komunistickej domoviny nikdy nevrkročí. Sľub porušil v roku 1981, keď točili film o zlatých chlapcoch a iba on chýbal. V Španielsku dnes vlastní továreň na údeniny a sieť reštaurácií, v roku 1995 sa začalo v Maďarsku predávať s jeho vedomím pivo Puskás sör. Veľký futbalový majster nikdy nebol askétom. Fajčil, vypil si, dobre sa najedol (miestami vážil až 125 kg).
Ferenc Puskás sa nedávno dožil 75 rokov. Žiaľ, žije už viac v nemocniciach, trpí Alzheimerovou chorobou. Maďari si ho uctili veľkolepo. Národný športový svätostánok Népstadion premenovali na Štadión Ferenca Puskása.