
Péter Zilahy. FOTO - KUL
PRAHA - V interaktívnom CD-ROM-e Poslední okno žirafa je všetko prepojené so všetkým - hudba, text, video, fotografie, animácia. Tridsaťdvaročný maďarský spisovateľ a riaditeľ vydavateľstva Jak Books v Budapešti Péter Zilahy precestoval s touto hravou interaktívnou encyklopédiou metropoly strednej a severovýchodnej Európy - zastavil sa aj v pražskom divadle MUT a pokračoval do Bratislavy. Na začiatku tejto netradičnej abecedy bola rovnomenná knižka. „Moja performance má vždy inú podobu - záleží na ľuďoch, mieste, nálade,“ hovorí spisovateľ. Často to vyzerá na samopašné predstavenie.
Na prvý pohľad je to virtuálna čítanka pre deti, začínajúca sa v štyroch jazykoch nevinnou vetou, ktorú odriekava maďarský, britský, nemecký a srbský chlapec: „Prvé písmeno našej abecedy je A. Lenže stačí pár klikov a objaví sa kreslená reklama, ktorá v osemdesiatych rokoch v Maďarsku burcovala k športovej aktivite občanov, a text začne byť o poznanie mnohoznačnejší. „Ak je Amerika taviaci kotlík, tak východná Európa je sklad šrotu.“
Pre inšpiráciu k textom nemusel Zilahy chodiť ďaleko, mnoho viet si vypožičal z tendenčných maďarských šlabikárov nabitých uvedomelými vyhláseniami typu: moje srdce je naľavo. Výraznú zložku jeho CD-ROM-u tvoria aj ukážky z hudobných hitov alebo slávnych filmov. Napokon polovica sumy z každého predaného nosiča je práve na zaplatenie autorských práv. Pre neúprosné finančné nároky snímky Superman si Zilahy musel vystačiť s vlastnými prostriedkami. Na obrazovku vybehne malý chlapec a na tričku má nápis Superman.
Na CD-ROM-e pracoval Zilahy dva a pol roka, pomáhalo mu štyridsať ľudí. „Je to taký literárny film s ľubovoľnou rýchlosťou - ale keby ste chceli vyčerpať všetky jeho možnosti, potrebujete na jeho prezretie najmenej tri týždne,“ charakterizuje svoju prácu Zilahy. Popri multimediálnom nosiči Poslední okno žirafa sa vykryštalizoval ešte aj do rozhlasovej hry, fotografickej výstavy a one-man show performance. Netradičné vyučovacie metódy Péter Zilahy uplatnil aj pri svojich prednáškach o európskej literatúre na univerzite v New Yorku, kde pôsobil: študenti mu zasielali domáce úlohy na korešpondenčných lístkoch.
Autor: Tomáš Karger