BRATISLAVA – Politici z menej významných politických strán sa s blížiacimi voľbami očividne snažia zabezpečiť si účasť v parlamente aj v nasledujúcom volebnom období. Keď nenašli partnerov medzi silnejšími subjektmi, hľadajú ich medzi sebou.
„Malé strany sa nespájajú, ale rozbíjajú. DS aj DU predsa boli súčasťou SDK, z ktorej vystúpili,“ tvrdí hovorca SDKÚ Sergej Michalič o spájaní znovu oživenej DU Jána Budaja s Kaníkovou DS.
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova existuje veľké riziko, že ak sa tieto strany nedostanú po voľbách do parlamentu, bude ohrozené ich politické prežitie. „Šance napríklad SDĽ na politické prežitie ako významnej politickej sily by boli v takomto prípade veľmi, veľmi malé. Jej miesto by obsadili ostatné strany ako Smer a možno SDA. To isté sa dá povedať aj o DS.“
Strany, ktorých sa takéto nebezpečenstvo týka, hovoria, že ich cieľom je integrácia politicky príbuzných subjektov. Nikto nespomína, že štát finančne podporí len tie strany, ktoré vo voľbách získajú aspoň 3 percentá hlasov. Väčšina z malých strán túto hranicu nie je schopná samostatne prekonať.
Medzi stranami, ktoré by so vstupom do parlamentu nemali mať problémy, zatiaľ nebadať žiadne znepokojenie z možného odlevu hlasov spôsobeného spojením menej významných subjektov. Podľa Mesežnikova však existuje možnosť, že ak by sa ukazovala šanca úspechu takýchto malých koalícií, pritiahlo by to pozornosť väčších strán, ktoré by sa mohli obávať o svoj volebný výsledok.
Najviac sa dnes o spoluprácu usiluje slovenská ľavica, ktorej hrozí, že nebude mať v novozvolenom parlamente zastúpenie. Nezaháľajú však ani národniari a pravicové strany.
(rp)