
Táto fotografia, ktorá obletela svet, zobrazuje amerického prezidenta vo chvíli, keď ho jeden z blízkych spolupracovníkov informuje o náraze lietadla do budovy Svetového obchodného centra v New Yorku. Niekoľko týždňov predtým ho spravodajské služby varovali o únosoch lietadiel. FOTO - TASR/EPA
Biely dom včera prvýkrát priznal, že americký prezident George Bush vedel o teroristických hrozbách ešte pred udalosťami z 11. septembra.
Podľa hovorcu Bieleho domu Ariho Fleischera prezidenta v lete spravodajské služby informovali o tom, že teroristické organizácie chystajú únosy civilných lietadiel. Fleischer dodal, že útoky takých rozmerov, aké celý svet videl v septembri, nepredpokladali. Nik neočakával, že unesené lietadlá využijú teroristi ako zbrane.
Bushova administratíva sa pred médiami včera obhajovala aj tým, že informátori nevedeli kde, kedy a ako teroristi zaútočia. Prezident sa však dozvedel, že o únosy lietadiel sa zaujímajú ľudia okolo Usámu bin Ládina. „Prezident… dostal informáciu o tom, že Usáma bin Ládin sa zaujímal o únosy lietadiel. Išlo však o únosy v takom ponímaní, v akom sme ich poznali pred septembrom. Prezident nevedel, že bin Ládin chcel lietadlá využiť ako strely,“ povedal Fleischer.
I tak sa protiopatrením stalo iba to, že vláda uviedla do stavu pohotovosti všetky bezpečnostné agentúry - najmä Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a Ústrednú spravodajskú službu (CIA).
Prečo mlčali?
Stále nie je isté, prečo Biely dom čakal až 8 mesiacov, aby zverejnil to, čo Bush pred tragickými udalosťami vedel. Podľa BBC tieto informácie súvisia so začiatkom vyšetrovania výboru v Kongrese, ktorý má zistiť, či spravodajské služby pred 11. septembrom zlyhali.
Nemenovaní predstavitelia Bieleho domu, ktorých včera citoval denník The New York Times, tvrdia, že správa, ktorá Busha na únosy upozornila, prišla z ústredia CIA. V USA sa v posledných dňoch z útrob FBI dostala ďalšia správa, podľa ktorej istý agent FBI z Arizony svojich nadriadených v lete minulého roka informoval, že stúpenci Usámu bin Ládina by mohli zneužiť letecké vzdelanie, ktoré získali na americkom území. Centrálu FBI žiadal, aby vyšetrila pozadie muža arabského pôvodu, ktorý študoval na leteckej škole v Arizone.
Šéf FBI Robert Muller povedal, že správa agenta z Arizony nemohla viesť k „prevencii septembrových útokov, pretože ani jeden z (septembrových) útočníkov na tamojšiu leteckú školu nechodil“. Akú správu ale Bush dostal niekoľko týždňov pred 11. septembrom na stôl?
Informácia prišla podľa amerických médií z ústredia CIA v pravidelnom balíku ranných správ. Išlo o krátky riport, ktorý sa zakladal na informáciách spoza hraníc. Médiá i Kongres sa však pýtajú, prečo správy z FBI a CIA nepredložili Bushovi na stôl spolu. Obe informácie neboli centrálne analyzované.
Atentáty sa vraj nedali zastaviť
I napriek týmto faktom sú podľa amerických médií zodpovedné miesta presvedčené, že CIA a FBI protiteroristickú prevenciu nezbabrali. Tvrdia, že aj napriek týmto údajom, nebolo možné atentáty zastaviť.
Faktom je aj to, že už krátko po tragických septembrových udalostiach po svete kolovali správy, podľa ktorých nebola predovšetkým CIA na boj s bin Ládinovou sieťou al-Káida dostatočne pripravená. Problémom pritom nie je iba americká legislatíva, ktorá už niekoľko rokov zakazuje najímanie cudzích štátnych príslušníkov do akcií, ale aj to, že väčšina finančných prostriedkov CIA smeruje do technického, a nie ľudského zabezpečenia. To je aj dôvod, prečo sa pred spustením vojenských operácií v Afganistane v Amerike zúfalo hľadali ľudia, ktorí ovládajú stredoázijské jazyky. Ak CIA i FBI, hoci nekoordinovane, Busha o možných únosoch informovali, potom treba brať smrteľne vážne februárové slová šéfa CIA Georgea Teneta, ktorý protiteroristických spojencov opäť varoval pred ďalšími útokmi teroristov.