h parlamentných voľbách jeho CDA jasne zvíťazila, kresťanskí demokrati po osemročnej opozičnej „kúre“ zasadnú do vládnych lavíc a nenápadný a priamy politik sa najskôr stane budúcim premiérom.
K víťazstvu CDA výrazne pomohla predvolebná atmosféra ovplyvnená šokom z vraždy populistického politika Pima Fortuyna, nespokojnosť obyvateľov s vnútornou bezpečnosťou a s neuspokojivým riešením sociálnych problémov a vysoká miera prisťahovalectva.
Jan Peter Balkenende, ktorý vyzerá mladší než na svojich štyridsaťšesť rokov, svojím vystupovaním silne kontrastoval s okázalým prejavom Pima Fortuyna. Vždy sa však starostlivo vyhýbal rétorike iných strán, ktoré porovnávali Fortuyna s krajne pravicovými politikmi typu francúzskeho Jeana-Marieho Le Pena alebo rakúskeho Jörga Haidera.
V médiách je označovaný ako muž bez typických vlastností či ako bezvýrazná sfinga, ale aj ako osviežujúca zmena na politickej scéne.
Pravdepodobný budúci premiér sa narodil 7. mája 1956 v Kapelle v juhozápadnej provincii Zeeland v rodine obchodníka s obilím. V rokoch 1974 až 1982 študoval na Slobodnej univerzite v Amsterdame, na ktorej od roku 1993 prednáša. V minulosti zaujímal výkonné postavenie v televízii a rozhlase, bol členom mestskej rady v Amstelveene.
Vystupuje proti eutanázii, proti uzákoneniu homosexuálnych sobášov a proti voľnému predaju marihuany. V prípade marihuany chce dokonca zasiahnuť: doterajšie koalície fajčenie na uliciach tolerovali.
Balkenende hovorí, že žije politikou, ale nenaháňa sa za slávou a nikdy nesníval o vedení strany. Podľa kolegov je v práci neúnavný a schopný zabúdať na čas. Je vraj „chodiacou knižnicou“. Je odovzdaný straníckej línii kresťanských demokratov a kombinácii hodnôt konzervatívnej morálky a sociálneho súcitu.
Navrhuje povinné jazykové a kultúrne prednášky pre prisťahovalcov v úsilí o lepšiu integráciu hlavne moslimských imigrantov. Nikdy, na rozdiel od Fortuyna, nepresadzoval uzavretie hraníc pre prišelcov.
Balkenende má rád moderné umenie, preteky formuly 1, lyžovanie, speváčku Celine Dionovú a klasickú hudbu.
Oženil sa pred piatimi rokmi a s profesorkou sociálneho práva má dcéru Améliu.
(čtk)