Brusel 16. mája (TASR) - Holandský člen Európskej komisie Frits Bolkestein dnes v Bruseli vyhlásil, že situácia po stredajších parlamentných voľbách v jeho krajine je nepredvídateľná a nestabilná. Do roka preto očakáva nové voľby.
"Výsledok volieb vytvoril úplne nepredvídateľnú a novú situáciu v mojej krajine s parlamentom prikláňajúcim sa k jednej strane. Preto je veľmi ťažké predpovedať, aký bude výsledok tohto parlamentu a ako bude vyzerať nová vláda," povedal komisár pre vnútorný trh na tlačovej konferencii.
Podľa jeho slov v chaose, ktorý okolo seba dokázala vytvoriť jedna osoba - zavraždený populista Pim Fortuyn - je pravdepodobné, že "asi tak do roka" budú v Holandsku nové voľby.
Šéf európskych ľudovcov - najsilnejšej politickej frakcie v Európskom parlamente Hans-Gert Pöttering privítal "vynikajúce volebné víťazstvo" holandských kresťanských demokratov a zablahoželal ich lídrovi Janovi Petrovi Balkendemu.
Podľa Pötteringa európski voliči opäť raz ukázali nespokojnosť so socialistickými a sociálno-demokratickými vládami v členských štátoch EÚ. Aj preto sa strany patriace k európskym ľudovcom stále viac podieľajú na vládnutí. Teraz je tomu tak v ôsmich členských štátoch únie, ku ktorým pribudne Holandsko, potešil sa Pöttering.
Šéf európskych socialistov Enrique Baron Crespo vyslovil porazenej Strane práce "plnú podporu" a zaželal jej veľa síl a nádeje, aby čo najskôr neúspech prekonala. Ani Pöttering ani Crespo sa nezmienili o úspechu Fortuynovej strany.
Podľa európskych zelených tento úspech dokazuje, že aj Holanďania podľahli "novej európskej chorobe" prikláňania sa k populistickým antiimigračným krajne pravicovým stranám. "Je to dôvod na naše obavy...Ľavica, najmä sociálni demokrati, musia vážne premýšľať o dôvodoch ich zdrvujúcich porážok," vyzvali Zelení.
Vyjadrili tiež nádej, že nová holandská vláda - pravdepodobne koalícia kresťanských demokratov, Fortuynovej strany a liberálov - neopustí holandskú tradíciu otvorenosti a demokracie.
Jasným víťazom volieb v Holandsku sa v stredu stali kresťanskí demokrati (CDA), ktorí získali 43 oproti doterajším 29 kreslám v parlamente. Na druhom mieste skončila strana zavraždeného krajne pravicového politika Pima Fortuyna s 26 kreslami.
Po ôsmich rokoch vládnutia odmietli voliči Stranu práce doterajšieho premiéra Wima Koka a jeho koaličného partnera - Ľudovú stranu za slobodu a demokraciu. Tie mali doteraz spolu 83 kresiel, teraz však získala každá len 23.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh