VRCHOLY HIER XXVII. OLYMPIÁDY V SYDNEY (15. SEPTEMBRA – 1. OKTÓBRA)

15. Na záver prekrásneho otváracieho ceremoniálu zapálila olympijský oheň Aborigénka Cathy Freemanová, austrálska atlétka, potomok domorodých obyvateľov. Vzplanul symbolicky pre najmenší kontinent z vody. Na Hrách štartoval rekordný počet športovcov ...

15. Na záver prekrásneho otváracieho ceremoniálu zapálila olympijský oheň Aborigénka Cathy Freemanová, austrálska atlétka, potomok domorodých obyvateľov. Vzplanul symbolicky pre najmenší kontinent z vody. Na Hrách štartoval rekordný počet športovcov (10 500), ktorí bojovali o najváženejšie pocty svetového športu v 28 odvetviach a 300 disciplínach. Pred zrakmi 110 000 divákov pochodovali zástupcovia 199 účastníckych krajín, veľkolepé divadlo sledovalo pred televíznymi obrazovkami 3,7 miliardy ľudí z 3,9 miliardy tých, ktorí majú prístup k televízorom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

16. Prvú zlatú medailu získala americká strelkyňa Nancy Johnsonová. V rekordnom plaveckom bazéne padlo hneď prvý deň súťaží v olympijskom športe číslo dva 5 svetových rekordov. Pred 14 000 divákmi získal na 400 m v. sp. úvodné prvenstvo domáci hrdina Ian Thorpe, plavec s veľkosťou nohy 17.

17. Martina Moravcová si vyplávala prvú striebornú medailu – na 100 m motýlik. Trio cyklistov Peter Bazálik, Jaroslav Jeřábek, Jan Lepka si vyjazdilo v olympijskom šprinte výborné šieste miesto.

18. V singlkanoe vo vodnom slalome získal Michal Martikán striebornú a Juraj Minčík bronzovú medailu. Kajakárka Elena Kaliská bola štvrtá. Nedoliečený strelec Jozef Gönci zostal vo vzduchovej puške bod za postupom do finále. V strhujúcich pretekoch na 200 m kraul medzi Austrálčanom Thorpom a Holanďanom van den Hoogenbandom zvíťazil Európan vo vyrovnanom svetovom rekorde 1:45,35 s. Čínski gymnasti po prvý raz získali olympijské zlato v súťaži družstiev.

SkryťVypnúť reklamu

19. Piešťanská rodáčka Martina Moravcová si vybojovala druhé striebro – na 200 m kraul. Za víťaznou Austrálčankou Susie O‘Neillovou zaostala o slabých osem stotín sekundy. Bratia Pavol a Peter Hochschornerovci sa dostali do finále dvojkanoe vodných slalomárov z prvého miesta. Holanďan Pieter van den Hoogenband už v semifinále zaplával v kráľovskej disciplíne na 100 m kraul svetový rekord 47,84 s, ako prvý muž sa dostal pod hranicu 48 sekúnd.

20. Dvadsaťjedenročné bratislavské dvojičky Pavla a Petra Hochschornerovcov dekorovali v Penrithe pri Sydney zlatými medailami za víťazstvo v kanoe dvojíc. Triumf si vybojovali senzačnou druhou jazdou, v ktorej predstihli vedúcich Francúzov po prvom kole Adissona a Forguesa. Futbalisti Slovenska vyhrali nad Juhoafrickou republikou 2:1, ale po prehrách s Brazíliou 1:3 a Japonskom 1:2 skončili v skupine poslední. Van Hoogenband zdolal na 100 m kraul Rusa Aleksandra Popova a zmaril mu sen o troch zlatých medailách po sebe. Rus Nemov sa stal gymnastickým kráľom vo viacboji.

SkryťVypnúť reklamu

21. Martina Moravcová obsadila na 100 m kraul vynikajúce piate miesto. Tenistka Karina Habšudová vyradila v 2. kole wimbledonskú víťazku 1994 Španielku Conchitu Martinezovú. Jozef Gönci nenastúpil na preteky v ľubovoľnej malokalibrovke. V gymnastickom viacboji obsadili Rumunky kompletne stupeň víťazov v poradí Raducanuová, Amanarová, Olaruová. Raducanovej však neskôr zobrali zlato za dopingový priestupok.

22. Začali sa súťaže kráľovnej športov – atletiky. Guliar Milan Haborák skončil vo finále jedenásty. Zlatú medailu si vybojoval Fín Harju, druhé prvenstvo úvodu získal v chôdzi na 20 km Poliak Korzeniowski. V tenisovej súťaži vypadol v 2. kole Kučera so Švajčiarom Federerom.

23. Skvelé olympijské vystúpenie zavŕšila Martina Moravcová piatym miestom na 50 m kraul. Český oštepár Jan Železný vystúpil na najvyšší stupeň už na tretej olympiáde po sebe, navyše na OH ‘88 v Soule bol druhý. V šprintoch na 100 metrov zvíťazili favorizovaní Američania Maurice Greene a Marion Jonesová. Skončili sa súťaže v plávaní. Holanďanka Inge de Bruijnová vyhrala na 50 m v. sp. vo svetovom rekorde 24,32 s. Holanďanka skočila vo finále tri razy do vody, trikrát vyhrala, trikrát utvorila svetový rekord. Brit Steven Redgrave (38 rokov) vyhral piatu zlatú medailu na OH v sérii, tentoraz ako člen štvorky bez kormidelníka.

SkryťVypnúť reklamu

24. Dominik Hrbatý s Karolom Kučerom prehrali vo štvorhre až vo štvrťfinále s najlepším párom sveta, Austrálčanmi Woodbridgeom a Woodfordom. Zranený Igor Kováč nenastúpil na rozbeh na 110 m prekážok. V hode kladivom senzačne zdolal Poliak Ziolkowski všetkých favoritov.

25. Veľký atletický sviatok pred dňom oddychu. Prvenstvo z olympiád obhájili na 400 m Američan Michael Johnson, na 10 000 m Etiópčan Haile Gebrselassie (okrem nich sa to podarilo už iba Korzeniowskému a Železnému). V trojskoku zvíťazil legendárny Brit Jonathan Edwards. Austrálčanka Cathy Freemanová vydržala obrovský psychický tlak a suverénne vyhrala v behu na 400 metrov.

26. Holanďanka Leontien Zulaardová-van Moorselová zvíťazila v cestných pretekoch, potom zvíťazila ešte v dráhovej stíhačke, časovke na ceste a v bodovacích pretekoch na dráhe siahla na striebro. Vo futbalovom semifinále vyhrali Španieli nad USA 3:1 a Kamerun nad Chile 2:1.

SkryťVypnúť reklamu

27. Američan Gardner zvíťazil v hmotnostnej kategórii do 130 kg nad 13 rokov nepremoženým ruským silákom Karelinom a zmaril mu sen o štyroch zlatých medailách. Nemecký majster Európy Niels Schumann senzačne zdolal na 800 metrov dánskeho svetového rekordéra Wilsona Kipketera. Slovenské basketbalistky prehrali vo štvrťfinále s USA 43:58 a čakal ich súboj o siedme miesto s Poľskom. Vo finále tenisovej dvojhry vyhrala Američanka Venus Williamsová nad Ruskou Dementievovou a neskôr triumfovala vo štvorhre so svojou sestrou Serenou. Cyklistickým víťazom na ceste sa stal Nemec Jan Ullrich.

28. V šprinte na 200 metrov sa zrodila atletická senzácia desaťročia. Neznámy Grék Konstantinos Kenteris zdolal elitu bežcov čiernej pleti. Marion Jonesová pridala na 200 m do zbierky druhé zlato. Zápasník v hmotnostnej kategórii do 97 kg Milan Mazáč nedokázal upraviť svoju váhu tak, aby mohol štartovať v olympijskej súťaži. Išlo o najväčšie faux pas našej výpravy. Tenisovým víťazom sa stal Rus Kafeľnikov, ktorý vo finále zdolal Nemca Haasa v päťsetovej bitke. Futbalový turnaj žien vyhrali po predĺžení Nórky nad USA 3:2.

SkryťVypnúť reklamu

29. Nemecká diaľkarka Heike Drechslerová (35 rokov), víťazka MS ešte z roku 1983 a OH 1992 vyhrala pred Taliankou Mayovou a Marion Jonesovou. Američanke sa teda nenaplnil odvážny plán získať päť zlatých medailí na jedných Hrách. Robert Korzeniowski vyhral aj chôdzu na 50 km. Stal sa prvým atlétom histórie, ktorému sa podaril takýto kúsok. Slovenské basketbalistky vyhrali v boji o siedme miesto nad úradujúcimi majsterkami Európy Poľkami 64:57. Americkí muži pod košom v semifinále iba tesne zdolali Litvu 85:83.

30. Slovenským rýchlostným kanoistom sa nepodarilo splniť predsavzatie o zisku medaily. Napriek tomu dosiahli veľmi dobré umiestnenia: štvorkajak Richard Riszdorfer – Róbert Erban – Juraj Tarr – Erik Vlček skončil štvrtý a dvojkajak Michal Riszdorfer – Juraj Bača šiesty. Jonesová pridala v štafetách do zbierky tretie zlato a druhý bronz. V basketbale žien vo finále vyhrali USA nad Austráliou 76:54, v hádzanej mužov zdolali Rusi Švédov 28:26, vo futbale vyhral Kamerun až po penaltách nad Španielskom (po predĺžení 2:2). Vo finále turnaja volejbalistiek Kubánky vyhrali nad Ruskami 3:2. V cyklistickej časovke zvíťazil ruský veterán Jekimov pred Nemcom Ullrichom a Američanom Armstrongom. Tretiu zlatú medailu po sebe si vyboxoval legendárny Kubánec Felix Savon.

SkryťVypnúť reklamu

1. 10. Singlkanoista Slavomír Kňazovický skončil piaty. Slovenskí vodní pólisti obsadili posledné 12. miesto. Vo finále zdolali Maďari Rusov 13:6. V maratóne mužov Róbert Štefko vzdal, zvíťazil Etiópčan Abera. V basketbalovom finále mužov Američania vyhrali nad Francúzmi 85:75. Dánske hádzanárky zvíťazili nad Maďarkami 31:27. Vo volejbale mužov si prvenstvo odniesli Juhoslovania po víťazstve nad Ruskom 3:0. (pf, hup)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 355
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 938
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 156
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 896
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 101
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 681
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 620
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu