
FOTO - ARCHÍV
Ivan Mikloš.
Podľa neho totiž Slovensko nepotrebuje všetky ponúknuté peniaze. No aj tak považuje ponuku Svetovej banky, ktorá o 45 percent prekračuje naše potreby, za výraz dôvery v reštrukturalizačný program Slovenska. „V prepočte na jedného obyvateľa je to najvyššia ponuka pre niektorú z krajín V4 za posledné roky,“ povedal Mikloš. Dôvody čerpania úveru v európskej mene namiesto dolára majú podľa neho menový a kurzový charakter.
Prvá časť úveru vo výške 60 miliónov eur by mala na Slovensko doraziť po schválení v orgánoch Svetovej banky, ktoré sa predpokladá v polovici júna. „Ďalšie dve tranže budú závisieť od splnenia vecných podmienok, ktoré boli so Svetovou bankou vopred dohodnuté,“ upozornil. Obe by mali predstavovať 70 miliónov eur a prídu pravdepodobne s polročným odstupom.
Získanie peňazí od Svetovej banky je spojené s monitorovacím program Medzinárodného menového fondu. Fond bude dozerať, či Slovensko plní dohodnuté ciele v oblasti makroekonomiky a reforiem. Ivan Mikloš sa zlyhania Slovenska neobáva. „Ide o zámery, ktoré potrebujeme my sami,“ upozornil. Za najväčšie riziko považuje podmienky legislatívneho charakteru. Mikloš však verí, že aj poslanci si uvedomia dôležitosť naplnenia dohodnutých cieľov a podporia potrebné legislatívne zmeny. Nesplnenie podmienok by nezabrzdilo len prísun úverových zdrojov, ale „znamenalo by vyslanie zlého signálu o schopnosti pokračovať v reformách,“ myslí si Mikloš.
Úver od Svetovej banky, určený na pomoc pri reštrukturalizácii podnikov a bánk, bude úročený sadzbou približne 4,8 percenta ročne (LIBOR + 0,25 percenta). Slovensko ho bude splácať štrnásť rokov s možnosťou päťročného odkladu splátok istiny.
JURAJ JAVORSKÝ