
Vicepremiér Ľubomír Fogaš (vľavo) a minister podôhospodárstva a predseda SDĽ Pavel Koncoš na včerajšom rokovaní vlády, ktorá o predaji distributérov elektriny znova nerozhodla. FOTO – TASR
BRATISLAVA – Po kresťanských demokratoch sa včera postarala o odloženie 25-miliardovej privatizácie distributérov elektriny aj SDĽ. Tá si chce pred uzavretím tendrov vydiskutovať ešte niektoré otázky.
Podľa kuloárnych informácií bolo rokovanie prerušené aj pre slabú účasť ministrov. Zúčastnilo sa na ňom iba dvanásť členov vlády a chýbali aj niektorí ekonomickí ministri. Pri takomto stave by ministri za SDĽ, ktorí dali jasne najavo, že návrh pre nejasnosti nepodporia, ostatných členov vlády prehlasovali. Aj preto sa premiér rozhodol rokovanie prerušiť.
Ministerka privatizácie Mária Machová predložila návrhy privatizačných rozhodnutí predložila neúspešne už po druhý raz. Nové otvárenie diskusie považuje za návrat k už zodpovedaným otázkam.
Výhrady SDĽ sú podobné s tými, pre ktoré uzavretie tendrov zdržalo pred týždňom KDH. Koaliční partneri o téme diskutovali už ôsmeho mája na koaličnej rade, ako aj na pondel-ňajšom stretnutí.
Ako povedal vicepremiér pre legislatívu a člen predstavenstva SDĽ Ľubomír Fogaš, strana si chce vyjasniť najmä rozdiely v cenách pri jednotlivých podnikoch a problém ochrany výrobcu elektriny, teda Slovenských elektrární. Strana chce tiež diskutovať o niektorých častiach transakčných dokumentov medzi vládou a investormi.
Vláda predáva v troch distributéroch elektrickej energie 49-percentné podiely. Tým si štát zachováva väčšinu v dozornej rade a investor získava riadiace právomoci.
Výsledky tendrov vyhodnotili privatizačné komisie už devätnásteho apríla. Víťazom v prípade Západoslovenskej energetiky, ktorá sa považuje za najlukratívnejšiu, sa stala nemecká spoločnosť E.ON Energie. Za minoritný podiel v podniku ponúkla 330 miliónov eur. Ani včera sa ministri nevyhli diskusii o neúspešnej ponuke rakúskeho EVN, ktorá bola o zhruba 890 miliónov korún vyššia. Pri zohľadnení strategického významu investora nemohol však spoločnosti E.ON Energie patriacej pod najväčší nemecký holding konkurovať. Stredoslovenskú energetiku by mali získať francúzske Electricité de France za 160 miliónov eur. V prípade Východoslovenskej energetiky komisia odporučila ako víťaza nemeckú RWE Plus za 127 miliónov eur.
TOMÁŠ KURTANSKÝ