Rast životnej úrovne dôchodcov bude umocnený tým, že politici vo volebnom roku nepristúpili k zvyšovaniu regulovaných cien. Za nájom, plyn, elektrinu alebo vodu teda zaplatia rovnako ako vlani, no ich príjmy vzrastú.
Každé percento zvyšovania dôchodkov stojí mesačne Sociálnu poisťovňu 66 miliónov korún. Jej tohtoročné výdavky tak dodatočne vzrastú o takmer dve miliardy.
„Ak by však bola schválená alternatíva 7,1-percentného zvýšenia na rok 2003 a ak by nedošlo k úhradám železníc a zdravotníctva, čo je doposiaľ štandardom, v rezervnom fonde Sociálnej poisťovne by ku koncu roku 2003 zostalo len 400 miliónov. To je neudržateľné, ak mesačné výdavky na dôchodky sú približne päť miliárd,“ povedal minister práce Peter Magvaši, ktorý dúfa, že rast dôchodkov o 5 percent nakoniec schváli aj parlament.
Valorizácia dôchodkov by sa mala čoskoro objaviť na rokovaní v parlamente v druhom čítaní, ktoré bezprostredne predchádza samotnému schvaľovaniu. Ešte pred druhým čítaním však vládny návrh prerokujú v parlamentnom výbore pre sociálne veci, kde môžu jeho členovia percento zvyšovania dôchodkov zmeniť. Stalo sa tak aj vlani.
Niekoľkoročnou tradíciou sa stali tiež obavy predstaviteľov Sociálnej poisťovne. Jej šéf Miroslav Knitl tvrdí, že tento rok nebudú mať ani na päťpercentnú valorizáciu. Podľa neho znesie tohtoročný rozpočet poisťovne maximálne trojpercentný rast dôchodkov.
Ak by sa aj Knitlove varovania naplnili, dôchodcovia sa o svoje dôchodky nebudú musieť báť. Štát im totiž vyplácanie dôchodkov garantuje zákonom a v prípade insolventnosti Sociálnej poisťovne by sa dôchodky vyplatili z peňazí daňových poplatníkov.
TOMÁŠ VELECKÝ