
Prezident George Bush sa podpísal pod znovuzavedenie dotácií pre farmárov. FOTO - REUTERS
Bush ignoroval žiadosť viacerých konzervatívcov z jeho vlastnej strany, aby vetoval zákon, ktorý znamená výdavky až 190 miliárd dolárov. Konzervatívci ho označili za zlý a pridrahý.
„Tento zákon je výhodný, prinesie bezpečnostnú sieť pre farmárov a urobí to bez toho, aby podporil nadmernú produkciu a stlačil ceny,“ oponoval im Bush.
Podporovali ho viacerí členovia Kongresu z oboch táborov. Väčšinou boli zo štátov, ktoré sa orientujú na poľnohospodárstvo. Niektorí z nich sa budú tento rok pokúšať o znovuzvolenie. Sám Bush pritom s rozpakmi priznal: „Viem, nie je to dokonalý zákon. Ale to nie je žiadny.“
Legislatíva zvyšuje kvóty dotácií pre pestovateľov obilia a bavlny. Vracia dotácie aj producentom vlny a medu a zavádza platby na mlieko, arašidy, šošovicu a suchý hrach. Viac ako dve tretiny dotácií pôjdu desiatim percentám najväčších producentov.
Zákon zvyšuje výdavky oproti súčasným podporným programom o takmer 80 percent. USA pritom čelia nedostatku zdrojov vo verejných financiách. Tento rok zrejme ich deficit prekročí sto miliárd dolárov. To je dvojnásobok oproti odhadom.
Ešte aj po tom, čo bol stanovený termín podpísania zákona, tlačili niektorí konzervatívci na prezidenta, aby zákon vetoval. „Je to rozpočtové zemetrasenie,“ povedal cez víkend líder republikánov v senáte Don Nickles.
Na druhej strane Tom Harkin, demokrat a predseda komisie Senátu pre poľnohospodárstvo a hlavný tvorca jeho politiky, označil zákon za „ekonomický plán pre poľnohospodársku Ameriku“. Harkin je jeden z tých, čo sa budú tento rok pokúšať o znovuzvolenie.
Zvyšovanie dotácií zneistilo zvyšok sveta. Európska únia oznámila, že môže namietať voči subvenciám v Svetovej obchodnej organizácii. Podľa limitov organizácie nemôžu očakávané dotácie pre amerických farmárov ročne presiahnuť 19,1 miliardy dolárov. Zákon ale umožňuje americkému ministerstvu prispôsobiť dotácie tak, aby túto hranicu nepresiahli.
(bro, ft)