Vzápätí nasledoval návrh premiéra Mikuláša Dzurindu odvolať z funkcie vicepremiéra pre európsku integráciu Pavla Hamžíka. Pre políciu je však dnes Tóth nevinný. Vlani v máji povedal, že prežil mediálnu smrť. ROLANDA TÓTHA sme požiadali o rozhovor.
Možno dnes po roku povedať, že prežívate mediálne zmŕtvychvstanie?
„Ani nie. Už sa ma to tak netýka. Je to pre mňa minulosť. Zmenil som profesiu a na tie veci som zabudol.“
Podľa vicepremiérky Márie Kadlečíkovej kontrola konštatovala využívanie prostriedkov únie v neprehľadnom prostredí. Súhlasíte s tým?
„Myslím si, že pani Kadlečíková ešte ani dnes nerozumie tomu, čo robí a o čom hovorí. A keď nastúpila do funkcie, nerozumela tomu vôbec. Pravidlá určuje Európska komisia. Slovensko bolo vyhodnocované počas štyroch rokov ako jedna z najlepších krajín a zrazu bolo netransparentné. To sa volá naša vnútorná hystéria, ktorú niekto účelovo vyvolal. Nechcem zo seba robiť hrdinu, ale tvrdím, že od môjho nástupu sa niečo vybudovalo. Keď sa pozriete na program PHARE s odstupom roka, ako som odišiel, tak PHARE je taký rozbitý a Slovensko má také straty, o ktorých nikto nepíše.“
V auguste 2000 sekcia kontroly Úradu vlády zistila, že konáte nad rámec svojich oprávnení. Čo vy na to?
„Prišli dvaja kontrolóri, z ktorých ani jeden nevedel po anglicky. Kontrolovali moju dokumentáciu, ktorá bola na 99 percent v angličtine. Vydali posudok a jeho nosným motívom bolo, že porušujem ústavu, lebo korešpondujem s Bruselom po anglicky. Napísal som vedúcemu úradu, nech uvoľní 40 miliónov ročne a ja budem všetky dokumenty prekladať. Tendre sa uverejňujú v angličtine. Sú pravidlá Európskej komisie, ktoré Slovensko musí dodržiavať.“
Pavol Hamžík hovorí, že kauza bola dielom manipulácie. Vy si čo myslíte?
„Myslím si to isté. Odvtedy vznikli iné kauzy oveľa závažnejšie s preukázaným zavinením nejakého štátneho úradníka. Okolo žiadnej však nevznikla taká hystéria. Jednoznačne to bola politicky motivovaná kauza. Stačilo, aby si každý, kto mal záujem, preveril fakty. Nemohol by napísať to, čo sa písalo. Nikto takýto záujem nemal.“
Podozrenia sa voči vám nepotvrdili. Budete sa domáhať satisfakcie?
„Určite áno.“
Kauzu spustila vaša manželka, keď napísala list na Úrad vlády. Vydržalo vaše manželstvo?
„Už sme rozvedení. Podal som žiadosť o rozvod ešte predtým, ako sa to stalo. Nie som si istý, kto list napísal. Keby ho aj napísala, určite ju niekto zmanipuloval.“
Vlani v máji, keď sa o kauze živo diskutovalo, ste boli nezastihnuteľný. Vtedy ste povedali, že ste boli na Cypre. V týchto dňoch ste boli opäť na Cypre, teraz ste v Nemecku. Čomu sa venujete?
„Podnikám. Som v jednej firme, ktorá ma vysiela na služobné cesty.“
Súvisí to nejako s vašou predchádzajúcou prácou?
„Absolútne nesúvisí. Ako obchodný riaditeľ cestujem.“